Cybersecurity

Kybernetická bezpečnosť je prax ochrany zariadení, sietí a údajov pred neoprávneným prístupom, krádežou a poškodením. Je to ako sada nástrojov a techník, ktoré používame na udržanie bezpečného a bezpečného digitálneho života.

Hrozby kybernetickej bezpečnosti prichádzajú v mnohých podobách vrátane vírusov, škodlivého softvéru, podvodov s phishingom a pokusov o hackovanie. Môžu zacieliť na jednotlivcov, podniky a dokonca aj celé vlády a môžu viesť k finančným stratám, krádeži identity a ďalším vážnym dôsledkom.

Efektívna kybernetická bezpečnosť zahŕňa kombináciu technických opatrení, ako sú brány firewall a šifrovanie, ako aj osvedčené postupy, ako napríklad používanie silných hesiel a opatrnosť pri otváraní e -mailov alebo kliknutí na odkazy.

Niektoré bežné postupy kybernetickej bezpečnosti zahŕňajú používanie antivírusového softvéru, pravidelné aktualizácie softvéru a operačných systémov a použitie dvojfaktorovej autentifikácie na zabezpečenie účtov.

Kybernetická bezpečnosť je dôležitým problémom pre všetkých v dnešnom digitálnom veku a je obzvlášť dôležitá pre tínedžerov, ktorí sú často ťažkými technologickými používateľmi. Precvičovaním dobrých návykov kybernetickej bezpečnosti a informovaním o najnovších hrozbách môžeme pomôcť chrániť seba a naše digitálne aktíva pred poškodením.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Rozhranie aplikačných programov alebo API skrátene je sada pokynov a protokolov, ktoré umožňujú rôznym softvérovým programom navzájom komunikovať. Je to ako posol, ktorý pomáha rôznym aplikáciám hovoriť medzi sebou a vymieňať si informácie. Vývojári často používajú...

Čítať ďalej

Softvér určený na detekciu, prevenciu a odstránenie škodlivého softvéru (malvéru) z počítačov a sietí. Antivírusové programy používajú detekciu založenú na signatúrach, analýzu správania a heuristiku na identifikáciu škodlivého softvéru, ako sú vírusy, červy, trójske...

Čítať ďalej

Kybergrooming (child grooming, cyber grooming) označuje druh psychickej manipulácie realizované prostredníctvom internetových komunikačných prostriedkov, ako sú verejné chaty, instant messengery alebo sociálne siete. Takzvaní...

Čítať ďalej