Encryption (Šifrovanie)

Šifrovanie je proces premeny informácií na kód alebo šifr, aby ho mohol prečítať iba niekto, kto má kľúč na ich dešifrovanie. Je to spôsob, ako chrániť citlivé informácie, ako sú osobné údaje alebo finančné informácie, pred neoprávneným prístupom alebo krádežou.

Šifrovanie funguje pomocou matematického algoritmu, aby sa údaje prešli do nečitateľného formátu. Dáta sa dajú dešifrovať späť do svojej pôvodnej formy pomocou kľúča alebo hesla. Čím dlhší a zložitejší je kľúč, tým bezpečnejšie je šifrovanie.

Šifrovanie sa používa v mnohých rôznych aplikáciách, ako sú online bankovníctvo, elektronický obchod a aplikácie na zasielanie správ. Pomáha zabezpečiť, aby boli prenášané informácie chránené pred zvedavými očami a že k nim má prístup iba zamýšľaný príjemca.

Šifrovanie je dôležitou súčasťou kybernetickej bezpečnosti, pretože pomáha chrániť pred porušením údajov a kybernetickým útokom. Je dôležité, aby jednotlivci a organizácie používali šifrovanie na zabezpečenie svojich citlivých informácií a zabránili ich v bezpečí pred neoprávneným prístupom.

Celkovo je šifrovanie výkonným a dôležitým nástrojom na ochranu informácií a jeho chránenie pred počítačovými hrozbami. Je to nevyhnutná technológia pre každého, kto používa internet alebo digitálne zariadenia, a mení spôsob, akým chránime a zabezpečujeme naše citlivé údaje.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Doména najvyššej úrovne (TLD) sa týka poslednej časti názvu domény v adrese URL webovej stránky, ktorá zvyčajne identifikuje typ organizácie alebo krajiny, do ktorej web patrí. Napríklad, .com, .org a .NET sú niektoré z najpopulárnejších TLDS používaných v názvoch domén webových...

Čítať ďalej

Rozhranie aplikačných programov alebo API skrátene je sada pokynov a protokolov, ktoré umožňujú rôznym softvérovým programom navzájom komunikovať. Je to ako posol, ktorý pomáha rôznym aplikáciám hovoriť medzi sebou a vymieňať si informácie. Vývojári často používajú...

Čítať ďalej

WordPress je bezplatný redakčný open-source systém vyvíjaný pod licenciou GNU GPL, ktorý vznikol v roku 2003. Od tej doby prešiel mnohými zmenami a vďaka ľahkému ovládaniu aj bezplatné použiteľnosti sa stal najpoužívanejším...

Čítať ďalej