Metadata

Metadáta sú údaje, ktoré poskytujú informácie o iných údajoch. Opisuje charakteristiky a vlastnosti súboru, ako napríklad autor, vytvorený dátum a veľkosť súboru.

Metadáta sú dôležité, pretože pomáha organizovať a kategorizovať informácie, čo uľahčuje nájdenie a správu. Napríklad, ak hľadáte konkrétny súbor vo svojom počítači, môžete na zúženie vyhľadávania použiť metadáta, ako je názov súboru, typ a veľkosť.

Metadáta sa používa aj v online prostrediach, napríklad na webových stránkach a v sociálnych médiách. V tejto súvislosti môžu metadáta obsahovať informácie, ako napríklad dátum uverejnenia príspevku, autor príspevku a kľúčové slová spojené s obsahom.

Aj keď metadáta môžu byť užitočné pri organizovaní a správe informácií, môže to tiež zvýšiť obavy o ochranu osobných údajov. Niektoré typy metadát môžu obsahovať citlivé informácie, napríklad údaje o polohe alebo osobné identifikačné informácie. Z tohto dôvodu je dôležité poznať typy metadát, ktoré sa zbierajú a zdieľajú, a podniknúť kroky na ochranu vášho súkromia v prípade potreby.

Celkovo sú metadáta dôležitým aspektom správy a organizovania údajov online aj offline. Pochopením toho, ako fungujú metadáta a ako sa dajú použiť, môžete vylepšiť svoju schopnosť nájsť a spravovať informácie a zároveň chrániť svoje súkromie a osobné informácie.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Denial of service (DOS) je typ kybernetického útoku, ktorého cieľom je narušiť alebo zakázať webovú stránku, server alebo sieť tým, že ju prekonajú prenosom alebo požiadavkami. Je to ako digitálna dopravná zápcha, ktorá bráni legitímnym používateľom v prístupe k cielenému...

Čítať ďalej

HTML5 je posledná verzia značkovacieho jazyka HTML, ktorý slúži pre tvorbu webových stránok. Kým HTML je všeobecne značkovací jazyk, HTLM5 je jeho konkrétna špecifikácia. Táto špecifikácia bola vydaná...

Čítať ďalej

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet. Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete...

Čítať ďalej