Metadata

Metadáta sú údaje, ktoré poskytujú informácie o iných údajoch. Opisuje charakteristiky a vlastnosti súboru, ako napríklad autor, vytvorený dátum a veľkosť súboru.

Metadáta sú dôležité, pretože pomáha organizovať a kategorizovať informácie, čo uľahčuje nájdenie a správu. Napríklad, ak hľadáte konkrétny súbor vo svojom počítači, môžete na zúženie vyhľadávania použiť metadáta, ako je názov súboru, typ a veľkosť.

Metadáta sa používa aj v online prostrediach, napríklad na webových stránkach a v sociálnych médiách. V tejto súvislosti môžu metadáta obsahovať informácie, ako napríklad dátum uverejnenia príspevku, autor príspevku a kľúčové slová spojené s obsahom.

Aj keď metadáta môžu byť užitočné pri organizovaní a správe informácií, môže to tiež zvýšiť obavy o ochranu osobných údajov. Niektoré typy metadát môžu obsahovať citlivé informácie, napríklad údaje o polohe alebo osobné identifikačné informácie. Z tohto dôvodu je dôležité poznať typy metadát, ktoré sa zbierajú a zdieľajú, a podniknúť kroky na ochranu vášho súkromia v prípade potreby.

Celkovo sú metadáta dôležitým aspektom správy a organizovania údajov online aj offline. Pochopením toho, ako fungujú metadáta a ako sa dajú použiť, môžete vylepšiť svoju schopnosť nájsť a spravovať informácie a zároveň chrániť svoje súkromie a osobné informácie.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Blog je ako online denník alebo denník, kde ľudia zdieľajú svoje myšlienky, nápady a skúsenosti s ostatnými. Je to webová stránka, na ktorej autor, nazývaný blogger, píše články alebo príspevky o témach, ktoré ho nadchli, ako sú koníčky, cestovanie alebo osobné príbehy. Blogy...

Čítať ďalej

Prístupnosť na webe sa týka praxe navrhovania a vývoja webových stránok a online obsahu, aby k nim pristupovali a používali ľudia so zdravotným postihnutím. Patria sem ľudia s vizuálnymi, sluchovými, motorickými a kognitívnymi postihnutím, ako aj ľudí s dočasným alebo situačným...

Čítať ďalej

Flash je technológia, ktorá vznikla v roku 1996, ktorá sa používa pre tvorbu interaktívnych animácií, hier, programov a webových prezentácií. Flash má vlastný programovací jazyk a jeho ohromnú konkurenčnou...

Čítať ďalej