Denial of Service (DoS)

Denial of service (DOS) je typ kybernetického útoku, ktorého cieľom je narušiť alebo zakázať webovú stránku, server alebo sieť tým, že ju prekonajú prenosom alebo požiadavkami. Je to ako digitálna dopravná zápcha, ktorá bráni legitímnym používateľom v prístupe k cielenému zdroju.

Útoky DOS sa môžu vykonávať rôznymi spôsobmi, napríklad zaplavenie servera s príliš veľkou návštevnosťou, využívaním zraniteľností v softvéri alebo hardvéri alebo pomocou botnetov na spustenie koordinovaných útokov.

Cieľom útoku DOS je, aby cieľový zdroj nie je k dispozícii pre svojich zamýšľaných používateľov, čo môže mať vážne následky pre podniky, organizácie a jednotlivcov. Napríklad útok DOS na bankovej webovej stránke by mohol zabrániť zákazníkom v prístupe k ich účtom alebo vykonávaním transakcií, čo by vedie k finančným stratám.

Prevencia útokov DOS zvyčajne zahŕňa implementáciu bezpečnostných opatrení, ako sú brány firewall, systémy detekcie narušenia a vyrovnávače záťaže. Je tiež dôležité pravidelne aktualizovať softvér a hardvér na riešenie akýchkoľvek známych zraniteľností.

Útoky DOS sú nezákonné a môžu viesť k vážnym právnym dôsledkom pre tých, ktorí ich vykonávajú. Je dôležité si uvedomiť riziká kybernetických útokov a podniknúť kroky na ochranu seba a svojich zariadení pred poškodením.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Autorizácia je proces udeľovania alebo zamietnutia prístupu k zdroju, ako je súbor, databáza alebo sieť na základe identity a povolení používateľa. Je to spôsob, ako zabezpečiť bezpečnosť digitálnych transakcií a chrániť pred neoprávneným prístupom alebo porušením údajov. Autorizácia...

Čítať ďalej

Client-side scripting (skriptovanie na strane klienta) je typ programovania, ktorý sa používa na vytváranie dynamických webových stránok na zariadení používateľa, a nie na serveri. Je to ako sada pokynov, ktoré hovoria prehliadaču používateľa, ako zobrazovať a interagovať s obsahom...

Čítať ďalej

Hypertext Markup Language (HTML) je počítačový jazyk, ktorý sa používa na vytváranie webových stránok. Je to ako sada pokynov, ktorá hovorí vášmu webovým prehliadačom, ako zobraziť webovú stránku. HTML používa značky na definovanie rôznych častí webovej stránky, ako sú nadpisy,...

Čítať ďalej