Web Server

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet.

Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete na odkaz, váš počítač odošle požiadavku webovému serveru, ktorá odpovedá odoslaním webovej stránky späť do vášho počítača. Stáva sa to takmer okamžite, čo vám umožní rýchlo a ľahko prehliadať web.

Webové servery používajú podniky, organizácie a jednotlivci na sprístupnenie svojich webových stránok a iného obsahu online. Prístup k nim je prístupný odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Existuje mnoho rôznych typov webových serverov a všetky majú svoje vlastné jedinečné funkcie a schopnosti. Niektoré sú navrhnuté pre malé webové stránky, zatiaľ čo iné dokážu zvládnuť obrovské množstvo návštevnosti a údajov.

Jedným z najpopulárnejších webových serverov je Apache, ktorý je softvérom s otvoreným zdrojom, ktorý používajú milióny webových stránok po celom svete. Medzi ďalšie populárne webové servery patria Nginx, IIS a LightTPD.

Celkovo sú webové servery kritickou súčasťou internetovej infraštruktúry a zohrávajú zásadnú úlohu pri sprístupnení webových stránok a iného obsahu ľuďom na celom svete.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

World Wide Web (WWW) je systém pripojených dokumentov a informácií, ku ktorým máte prístup cez internet. Je to ako obrovská knižnica, kde nájdete všetky druhy vecí, ako sú webové stránky, videá, obrázky a články. Na vyhľadávanie a prístup k týmto dokumentom môžete použiť...

Čítať ďalej

Trello je skvelý online nástroj, ktorý vám pomáha zostať organizovaný a robiť veci. Predstavte si to ako dosku digitálnej bulletiny, kde môžete vytvárať zoznamy, pridať úlohy (nazývané „karty“) a pri pokroku ich pohybujte okolo. Je veľmi ľahko použiteľné a môžete si ho...

Čítať ďalej

Augmented Reality (AR) je ako pridať vrstvu digitálnej mágie do skutočného sveta. Kombinuje počítačom generované obrázky, zvuky alebo iné digitálne prvky s tým, čo vidíte a počujete vo vašom okolí. Predstavte si, že sa pozeráte na svoju izbu cez špeciálny objektív, vďaka ktorému...

Čítať ďalej