Web Server

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet.

Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete na odkaz, váš počítač odošle požiadavku webovému serveru, ktorá odpovedá odoslaním webovej stránky späť do vášho počítača. Stáva sa to takmer okamžite, čo vám umožní rýchlo a ľahko prehliadať web.

Webové servery používajú podniky, organizácie a jednotlivci na sprístupnenie svojich webových stránok a iného obsahu online. Prístup k nim je prístupný odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Existuje mnoho rôznych typov webových serverov a všetky majú svoje vlastné jedinečné funkcie a schopnosti. Niektoré sú navrhnuté pre malé webové stránky, zatiaľ čo iné dokážu zvládnuť obrovské množstvo návštevnosti a údajov.

Jedným z najpopulárnejších webových serverov je Apache, ktorý je softvérom s otvoreným zdrojom, ktorý používajú milióny webových stránok po celom svete. Medzi ďalšie populárne webové servery patria Nginx, IIS a LightTPD.

Celkovo sú webové servery kritickou súčasťou internetovej infraštruktúry a zohrávajú zásadnú úlohu pri sprístupnení webových stránok a iného obsahu ľuďom na celom svete.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Názov domény je ako digitálna adresa, ktorú môžu ľudia použiť na nájdenie vašich webových stránok na internete. Je to ako mať pre svoj dom ulicu, ale namiesto fyzického umiestnenia je to spôsob, ako identifikovať svoje webové stránky. Každá webová stránka má jedinečný...

Čítať ďalej

Rozsiahle jazyk značky (XML) je programovací jazyk, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôznym aplikáciám, ako porozumieť a interagovať s informáciami. XML sa často používa na ukladanie...

Čítať ďalej

Kybernetická bezpečnosť je prax ochrany zariadení, sietí a údajov pred neoprávneným prístupom, krádežou a poškodením. Je to ako sada nástrojov a techník, ktoré používame na udržanie bezpečného a bezpečného digitálneho života. Hrozby kybernetickej bezpečnosti prichádzajú...

Čítať ďalej