Web Server

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet.

Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete na odkaz, váš počítač odošle požiadavku webovému serveru, ktorá odpovedá odoslaním webovej stránky späť do vášho počítača. Stáva sa to takmer okamžite, čo vám umožní rýchlo a ľahko prehliadať web.

Webové servery používajú podniky, organizácie a jednotlivci na sprístupnenie svojich webových stránok a iného obsahu online. Prístup k nim je prístupný odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Existuje mnoho rôznych typov webových serverov a všetky majú svoje vlastné jedinečné funkcie a schopnosti. Niektoré sú navrhnuté pre malé webové stránky, zatiaľ čo iné dokážu zvládnuť obrovské množstvo návštevnosti a údajov.

Jedným z najpopulárnejších webových serverov je Apache, ktorý je softvérom s otvoreným zdrojom, ktorý používajú milióny webových stránok po celom svete. Medzi ďalšie populárne webové servery patria Nginx, IIS a LightTPD.

Celkovo sú webové servery kritickou súčasťou internetovej infraštruktúry a zohrávajú zásadnú úlohu pri sprístupnení webových stránok a iného obsahu ľuďom na celom svete.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Certifikát SSL (Secure Sockets Layer) je ako digitálny preukaz totožnosti pre webové stránky. Pomáha udržiavať vaše online aktivity v bezpečí a súkromné, keď navštívite web alebo používanie aplikácie. Certifikáty SSL sú dôležité, pretože chránia vaše informácie pred ukradnutím...

Čítať ďalej

Distribuovaný útok na odmietnutie služieb (DDOS) je ako digitálna dopravná zápcha, ktorá premáha webovú stránku alebo online službu, takže je pomalé alebo dokonca nemožné ich používať. Predstavte si skupinu ľudí, ktorí sa vylučujú vchod do obchodu a blokujú ostatných v tom,...

Čítať ďalej

RAID poľa je spôsob, ako predísť strate dát pri zlyhaní pevného disku. RAID pole tvorí obyčajné a sériovo vyrábané pevné disky. Dáta sa potom ukladajú na viac nezávislých diskov - a vďaka tomu,...

Čítať ďalej