Web Server

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet.

Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete na odkaz, váš počítač odošle požiadavku webovému serveru, ktorá odpovedá odoslaním webovej stránky späť do vášho počítača. Stáva sa to takmer okamžite, čo vám umožní rýchlo a ľahko prehliadať web.

Webové servery používajú podniky, organizácie a jednotlivci na sprístupnenie svojich webových stránok a iného obsahu online. Prístup k nim je prístupný odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Existuje mnoho rôznych typov webových serverov a všetky majú svoje vlastné jedinečné funkcie a schopnosti. Niektoré sú navrhnuté pre malé webové stránky, zatiaľ čo iné dokážu zvládnuť obrovské množstvo návštevnosti a údajov.

Jedným z najpopulárnejších webových serverov je Apache, ktorý je softvérom s otvoreným zdrojom, ktorý používajú milióny webových stránok po celom svete. Medzi ďalšie populárne webové servery patria Nginx, IIS a LightTPD.

Celkovo sú webové servery kritickou súčasťou internetovej infraštruktúry a zohrávajú zásadnú úlohu pri sprístupnení webových stránok a iného obsahu ľuďom na celom svete.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Augmented Reality (AR) je ako pridať vrstvu digitálnej mágie do skutočného sveta. Kombinuje počítačom generované obrázky, zvuky alebo iné digitálne prvky s tým, čo vidíte a počujete vo vašom okolí. Predstavte si, že sa pozeráte na svoju izbu cez špeciálny objektív, vďaka ktorému...

Čítať ďalej

Web Analytics je ako digitálne lupenie pre webové stránky. Pomáha vám pochopiť, ako ľudia interagujú s webovou stránkou, ktoré časti sú populárne a ako sa tam dostali na prvom mieste. Analýzou týchto údajov môžu vlastníci webových stránok a tvorcovia vylepšiť, zvýšiť spokojnosť...

Čítať ďalej

Pop-up okná je označenie pre vizuálne prvky, ktoré sa po otvorení konkrétnej stránky zobrazujú nad ostatnými prvkami na stránke a zakrývajú ich. Po-up technológia sa najčastejšie využíva pre "vyskakovacie"...

Čítať ďalej