Virtual Private Network (VPN)

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je technológia, ktorá vám umožňuje pripojiť sa k internetu prostredníctvom súkromnej siete. Je to ako mať svoj vlastný tajný tunel, ktorý môžete použiť na prístup na internet bez toho, aby niekto iný mohol vidieť, čo robíte.

Keď používate VPN, váš internetový prenos je šifrovaný a smerovaný cez zabezpečený server, čo sťažuje ostatným zachytiť alebo špehovať vašu aktivitu. To môže byť užitočné, ak používate verejné Wi-Fi, ktoré často nie sú bezpečné a môžu vaše osobné informácie ohroziť.

VPN bežne používajú aj ľudia, ktorí chcú získať prístup k obsahu, ktorý je obmedzený v ich krajine. Napríklad, ak je streamovacia služba k dispozícii iba v USA, niekto v inej krajine by mohol použiť VPN na pripojenie k serveru v USA a na prístup k službe.

Existuje mnoho rôznych služieb VPN, platených aj bezplatných a všetky ponúkajú rôzne úrovne bezpečnosti a funkcií. Je dôležité vykonať svoj výskum a zvoliť renomovanú službu, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že používanie VPN nezaručuje úplné súkromie alebo bezpečnosť. Je stále dôležité, aby ste si mohli dávať pozor na to, čo zdieľate online, a na ochranu vašich osobných údajov používať silné heslá a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

Celkovo je VPN užitočným nástrojom pre každého, kto chce bezpečne a súkromne získať prístup na internet. Či už ich používate na ochranu svojich osobných údajov alebo na prístup k obmedzenému obsahu, VPN vám môže pomôcť zostať v bezpečí online.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

World Wide Web (WWW) je systém pripojených dokumentov a informácií, ku ktorým máte prístup cez internet. Je to ako obrovská knižnica, kde nájdete všetky druhy vecí, ako sú webové stránky, videá, obrázky a články. Na vyhľadávanie a prístup k týmto dokumentom môžete použiť...

Čítať ďalej

Používateľské rozhranie (UI) je vizuálna a interaktívna súčasť softvérovej aplikácie alebo zariadenia, ktorá umožňuje používateľom interagovať s ňou. Je to ako tvár zariadenia alebo softvéru, ktorý používatelia môžu vidieť, dotýkať sa a používať na interakciu so základnou...

Čítať ďalej

Podcast je ako rozhlasová relácia, ktorú môžete počúvať kedykoľvek, kdekoľvek a podľa vlastného rozvrhu. Ide o sériu zvukových nahrávok, zvyčajne zameraných na konkrétnu tému alebo tému, ktoré si môžete stiahnuť alebo streamovať na svojom smartfóne, tablete alebo počítači. Podcasty...

Čítať ďalej