Virtual Private Network (VPN)

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je technológia, ktorá vám umožňuje pripojiť sa k internetu prostredníctvom súkromnej siete. Je to ako mať svoj vlastný tajný tunel, ktorý môžete použiť na prístup na internet bez toho, aby niekto iný mohol vidieť, čo robíte.

Keď používate VPN, váš internetový prenos je šifrovaný a smerovaný cez zabezpečený server, čo sťažuje ostatným zachytiť alebo špehovať vašu aktivitu. To môže byť užitočné, ak používate verejné Wi-Fi, ktoré často nie sú bezpečné a môžu vaše osobné informácie ohroziť.

VPN bežne používajú aj ľudia, ktorí chcú získať prístup k obsahu, ktorý je obmedzený v ich krajine. Napríklad, ak je streamovacia služba k dispozícii iba v USA, niekto v inej krajine by mohol použiť VPN na pripojenie k serveru v USA a na prístup k službe.

Existuje mnoho rôznych služieb VPN, platených aj bezplatných a všetky ponúkajú rôzne úrovne bezpečnosti a funkcií. Je dôležité vykonať svoj výskum a zvoliť renomovanú službu, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že používanie VPN nezaručuje úplné súkromie alebo bezpečnosť. Je stále dôležité, aby ste si mohli dávať pozor na to, čo zdieľate online, a na ochranu vašich osobných údajov používať silné heslá a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

Celkovo je VPN užitočným nástrojom pre každého, kto chce bezpečne a súkromne získať prístup na internet. Či už ich používate na ochranu svojich osobných údajov alebo na prístup k obmedzenému obsahu, VPN vám môže pomôcť zostať v bezpečí online.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Neutralita siete je zásada, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali zaobchádzať rovnako s internetovým prenosom bez toho, aby sa diskriminácia alebo nabíjanie inak na základe obsahu, webovej stránky alebo používateľa. Je to ako myšlienka, že každý by mal mať rovnaký...

Čítať ďalej

Vyhľadávací nástroj je užitočný nástroj na internete, ktorý vám pomôže nájsť informácie, ktoré hľadáte. Je to ako digitálny detektív, ktorý vyhľadáva milióny webových stránok, aby vám poskytol najlepšie výsledky súvisiace s vaším dotazom. Ak do vyhľadávacieho...

Čítať ďalej

Distribuovaný útok na odmietnutie služieb (DDOS) je ako digitálna dopravná zápcha, ktorá premáha webovú stránku alebo online službu, takže je pomalé alebo dokonca nemožné ich používať. Predstavte si skupinu ľudí, ktorí sa vylučujú vchod do obchodu a blokujú ostatných v tom,...

Čítať ďalej