Voice over Internet Protocol (VoIP)

Voice Over Internet Protocol (VOIP) je technológia, ktorá vám umožňuje telefonovať cez internet namiesto použitia tradičnej pevnej linky alebo siete mobilných telefónov. Je to ako používať Skype alebo FaceTime na rozhovor s niekým, ale so schopnosťou zavolať akékoľvek telefónne číslo kdekoľvek na svete.

Ak chcete používať VOIP, potrebujete zariadenie ako počítač, smartfón alebo tablet a pripojenie na internet. Potrebujete tiež poskytovateľa služieb VOIP, ktorý je ako telefónna spoločnosť, ktorá funguje na internete.

Keď zavoláte pomocou VOIP, váš hlas sa prevedie na digitálne signály, ktoré sa odosielajú cez internet do zariadenia príjemcu. To znamená, že môžete volať kohokoľvek na svete, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate alebo sa nachádzate, pokiaľ obaja máte pripojenie na internet.

VoIP je často lacnejší ako tradičné telefónne služby, najmä pri diaľkových alebo medzinárodných hovoroch. Je tiež flexibilnejší, pretože ho môžete používať odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Jednou z najpopulárnejších služieb VOIP je Skype, ktorý vám umožňuje bezplatne uskutočňovať hlasové a videohovory pre ostatných používateľov Skype alebo zavolať na pevné linky a mobilné telefóny za poplatok. Medzi ďalšie populárne služby VoIP patria WhatsApp, FaceTime a Zoom.

Celkovo je VOIP užitočným a pohodlným spôsobom, ako telefonovať, najmä pre ľudí, ktorí cestujú často alebo ktorí potrebujú uskutočniť veľa dlhých alebo medzinárodných hovorov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Platobná brána je ako digitálny pokladník, ktorý vám pomáha bezpečne platiť za veci online. Je to služba, ktorá spája váš nákupný košík online s vašou bankou alebo kreditnou kartou a uistite sa, že vaša platba prechádza hladko a bezpečne. Keď niečo kúpite online,...

Čítať ďalej

Protokol Hypertext Transfer Protocol (HTTP) je spôsob, ako počítače navzájom komunikovať cez internet. Je to ako jazyk, ktorý používajú na vzájomné porozumenie. Keď do prehliadača zadáte adresu webovej stránky, váš počítač odošle požiadavku na server, kde je webová stránka...

Čítať ďalej

Virtuálna realita (VR) je technológia, ktorá umožňuje používateľom zažiť simulované prostredie, ktoré sa cíti ako skutočné. Je to ako spôsob, ako sa ponoriť do úplne iného sveta pomocou špeciálnej náhlavnej súpravy a ďalšieho vybavenia. Náhla VR pokrýva vaše oči...

Čítať ďalej