Voice over Internet Protocol (VoIP)

Voice Over Internet Protocol (VOIP) je technológia, ktorá vám umožňuje telefonovať cez internet namiesto použitia tradičnej pevnej linky alebo siete mobilných telefónov. Je to ako používať Skype alebo FaceTime na rozhovor s niekým, ale so schopnosťou zavolať akékoľvek telefónne číslo kdekoľvek na svete.

Ak chcete používať VOIP, potrebujete zariadenie ako počítač, smartfón alebo tablet a pripojenie na internet. Potrebujete tiež poskytovateľa služieb VOIP, ktorý je ako telefónna spoločnosť, ktorá funguje na internete.

Keď zavoláte pomocou VOIP, váš hlas sa prevedie na digitálne signály, ktoré sa odosielajú cez internet do zariadenia príjemcu. To znamená, že môžete volať kohokoľvek na svete, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate alebo sa nachádzate, pokiaľ obaja máte pripojenie na internet.

VoIP je často lacnejší ako tradičné telefónne služby, najmä pri diaľkových alebo medzinárodných hovoroch. Je tiež flexibilnejší, pretože ho môžete používať odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ máte pripojenie na internet.

Jednou z najpopulárnejších služieb VOIP je Skype, ktorý vám umožňuje bezplatne uskutočňovať hlasové a videohovory pre ostatných používateľov Skype alebo zavolať na pevné linky a mobilné telefóny za poplatok. Medzi ďalšie populárne služby VoIP patria WhatsApp, FaceTime a Zoom.

Celkovo je VOIP užitočným a pohodlným spôsobom, ako telefonovať, najmä pre ľudí, ktorí cestujú často alebo ktorí potrebujú uskutočniť veľa dlhých alebo medzinárodných hovorov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

OneDrive je ako digitálny batoh, kde môžete ukladať všetky svoje dôležité súbory, ako sú domáce úlohy, fotografie alebo hudba, a prístup k nim odkiaľkoľvek. Je to služba cloudového úložiska od spoločnosti Microsoft, čo znamená, že vaše súbory sú uložené online, takže sa...

Čítať ďalej

Softvér určený na detekciu, prevenciu a odstránenie škodlivého softvéru (malvéru) z počítačov a sietí. Antivírusové programy používajú detekciu založenú na signatúrach, analýzu správania a heuristiku na identifikáciu škodlivého softvéru, ako sú vírusy, červy, trójske...

Čítať ďalej

HTTPS, Hypertext Transfer Protocol Secure, je šifrovanú verziou protokolu HTTP. Oba dva slúži na prenos objektov akéhokoľvek typu medzi serverom a prehliadačom. Na rozdiel od HTTP je ale HTTPS zabezpečený - prenášané dáta sú...

Čítať ďalej