Open Source

Open Source sa vzťahuje na softvér, ktorý je voľne dostupný pre verejnosť a môže byť voľne používaný, upravený a distribuovaný ktokoľvek. Na rozdiel od proprietárneho softvéru, ktorý vlastní a kontroluje jediná spoločnosť alebo individuálny softvér, vyvinula spoločnosť Open Source Software spolupracovne komunitou vývojárov a používateľov.

Softvér Open Source sa zvyčajne sprístupňuje na základe špecifickej licencie, ako je napríklad GNU General Public License (GPL) alebo licencia Apache, ktorá poskytuje pokyny, ako je možné softvér používať, upravovať a distribuovať. Tieto licencie zvyčajne vyžadujú, aby boli akékoľvek úpravy alebo dodatky k softvéru sprístupnené na základe rovnakej licencie s otvoreným zdrojom, čím sa zabezpečí, že softvér zostane voľne dostupný pre verejnosť.

Softvér Open Source sa používa v širokej škále aplikácií, od webových serverov a operačných systémov až po databázové softvérové ​​a systémy správy obsahu. Je obzvlášť populárny pri vývoji webových aplikácií a mobilných aplikácií, kde umožňuje vývojárom rýchlo a ľahko vytvárať a nasadiť softvér pomocou vopred vytvorených knižníc a nástrojov.

Jednou z kľúčových výhod softvéru s otvoreným zdrojom je to, že umožňuje väčšiu spoluprácu a inovácie. Pretože zdrojový kód je voľne k dispozícii, ktokoľvek ho môže upraviť a vylepšiť, čo vedie k robustnejšiemu softvérovému ekosystému bohaté na funkcie. Poskytuje tiež úroveň rovnakých podmienok pre vývojárov, najmä v rozvojových krajinách alebo regiónoch s obmedzenými zdrojmi, pretože sú schopní pristupovať a používať vysoko kvalitný softvér bez toho, aby museli platiť drahé licenčné poplatky.

Celkovo je Open Source dôležitým a rastúcim pohybom v softvérovom priemysle. Poskytuje vývojárom a používateľom spôsob, ako môžu spolupracovať a inovovať a pomáha vytvárať otvorenejší a spravodlivejší digitálny ekosystém.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Trello je skvelý online nástroj, ktorý vám pomáha zostať organizovaný a robiť veci. Predstavte si to ako dosku digitálnej bulletiny, kde môžete vytvárať zoznamy, pridať úlohy (nazývané „karty“) a pri pokroku ich pohybujte okolo. Je veľmi ľahko použiteľné a môžete si ho...

Čítať ďalej

Web Scraping sa vzťahuje na proces automatického extrahovania údajov z webových stránok. Zahŕňa použitie softvérového nástroja, známeho ako škrabka na zhromažďovanie a analýzu kódu webových stránok HTML s cieľom extrahovať informácie, ako sú text, obrázky a odkazy. Podniky...

Čítať ďalej

NLP (Spracovanie prirodzeného jazyka) je odvetvie umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá interakciou medzi počítačmi a ľudským jazykom. Umožňuje počítačom porozumieť, interpretovať a generovať ľudský jazyk a vykonávať úlohy, ako je preklad jazyka, analýza sentimentu a rozpoznávanie...

Čítať ďalej