Top-Level Domain (TLD)

Doména najvyššej úrovne (TLD) sa týka poslednej časti názvu domény v adrese URL webovej stránky, ktorá zvyčajne identifikuje typ organizácie alebo krajiny, do ktorej web patrí. Napríklad, .com, .org a .NET sú niektoré z najpopulárnejších TLDS používaných v názvoch domén webových stránok.

TLDS je spravovaná internetovou spoločnosťou pre priradené mená a čísla (ICANN) a sú rozdelené do dvoch typov: generické TLDS (GTLDS) a TLDS CONDE (CCTLDS).

GTLD sa používajú na identifikáciu typu organizácie, do ktorej webová stránka patrí. Niektoré bežné príklady GTLD patria .com (Commercial), .org (neziskové organizácie) a .NET (siete). Ďalšie GTLD boli v priebehu času pridané tak, aby zahŕňali konkrétnejšie kategórie ako .edu (vzdelávacie inštitúcie) a .gov (vládne organizácie).

CCTLD sa používajú na identifikáciu krajiny, do ktorej patrí webová stránka. Napríklad .ca je CCTLD pre Kanadu, .uk pre Spojené kráľovstvo a .au pre Austráliu.

TLD sú dôležité, pretože pomáhajú identifikovať a rozlišovať rôzne webové stránky na internete. Hrá tiež úlohu v optimalizácii vyhľadávacích nástrojov (SEO) tým, že označujú relevantnosť webovej stránky do konkrétnej témy alebo kategórie.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Content delivery network (CDN - sieť na doručovanie obsahu) je skupina serverov rozprestieraných po celom svete a spolupracuje na tom, aby internet bol rýchlejší a efektívnejší. Predstavte si, že ste v závode a musíte získať informácie (napríklad web alebo video) z bodu A do bodu B...

Čítať ďalej

RAID poľa je spôsob, ako predísť strate dát pri zlyhaní pevného disku. RAID pole tvorí obyčajné a sériovo vyrábané pevné disky. Dáta sa potom ukladajú na viac nezávislých diskov - a vďaka tomu,...

Čítať ďalej

Trello je skvelý online nástroj, ktorý vám pomáha zostať organizovaný a robiť veci. Predstavte si to ako dosku digitálnej bulletiny, kde môžete vytvárať zoznamy, pridať úlohy (nazývané „karty“) a pri pokroku ich pohybujte okolo. Je veľmi ľahko použiteľné a môžete si ho...

Čítať ďalej