Top-Level Domain (TLD)

Doména najvyššej úrovne (TLD) sa týka poslednej časti názvu domény v adrese URL webovej stránky, ktorá zvyčajne identifikuje typ organizácie alebo krajiny, do ktorej web patrí. Napríklad, .com, .org a .NET sú niektoré z najpopulárnejších TLDS používaných v názvoch domén webových stránok.

TLDS je spravovaná internetovou spoločnosťou pre priradené mená a čísla (ICANN) a sú rozdelené do dvoch typov: generické TLDS (GTLDS) a TLDS CONDE (CCTLDS).

GTLD sa používajú na identifikáciu typu organizácie, do ktorej webová stránka patrí. Niektoré bežné príklady GTLD patria .com (Commercial), .org (neziskové organizácie) a .NET (siete). Ďalšie GTLD boli v priebehu času pridané tak, aby zahŕňali konkrétnejšie kategórie ako .edu (vzdelávacie inštitúcie) a .gov (vládne organizácie).

CCTLD sa používajú na identifikáciu krajiny, do ktorej patrí webová stránka. Napríklad .ca je CCTLD pre Kanadu, .uk pre Spojené kráľovstvo a .au pre Austráliu.

TLD sú dôležité, pretože pomáhajú identifikovať a rozlišovať rôzne webové stránky na internete. Hrá tiež úlohu v optimalizácii vyhľadávacích nástrojov (SEO) tým, že označujú relevantnosť webovej stránky do konkrétnej témy alebo kategórie.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Cache je označenie pre vyrovnávaciu pamäť, vyrovnávacia pamäť - najčastejšie počítača alebo internetového prehliadača. Pojem sa prvýkrát objavil už v polovici 60. rokov 20. storočia. V oboch prípadoch je cieľom cache zrýchliť...

Čítať ďalej

Spyware je záškodný program, ktorý odosiela dáta z vášho počítača (mobilného telefónu alebo iného zariadenia) tretej strane. Laicky povedané vás špehuje. Odtiaľ tiež anglický názov (spy...

Čítať ďalej

IPv4 označuje štvrtú verziu internetového protokolu IP, ktorý vytvára jeden zo základných komunikačných rámcov internetu. IPv4 však transportuje dáta bez záruk, a negarantuje tak duplicity, správne poradie...

Čítať ďalej