Extensible Markup Language (XML)

Rozsiahle jazyk značky (XML) je programovací jazyk, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôznym aplikáciám, ako porozumieť a interagovať s informáciami.

XML sa často používa na ukladanie a prenos údajov medzi webovými aplikáciami, ako sú internetové obchody, platformy sociálnych médií a vyhľadávacie nástroje. Poskytuje štandardizovaný spôsob opisu údajov, čo uľahčuje rôznym aplikáciám porozumenie a používanie rovnakých informácií.

XML je navrhnutý tak, aby bol flexibilný a rozšíriteľný, čo znamená, že dokáže zvládnuť mnoho rôznych typov údajov a dá sa prispôsobiť zmenám potrieb. Používa značky na definovanie dátových prvkov podobných HTML, čo pomáha organizovať a štruktúrovať údaje zmysluplným spôsobom.

Jednou z výhod XML je jej kompatibilita s inými programovacími jazykmi a systémami. Môže byť ľahko integrovaný do existujúcich softvérových aplikácií a môže sa použiť s mnohými rôznymi typmi databáz, programovacích jazykov a operačných systémov.

XML sa tiež ľahko učí a používa, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov. Je to skvelý jazyk pre každého, kto má záujem o vývoj alebo programovanie webových stránok všeobecne.

Celkovo je XML výkonným a univerzálnym nástrojom na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi aplikáciami. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie inovatívnych a efektívnych softvérových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Cookies sú malé textové súbory, ktoré sú uložené na vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri návšteve webovej stránky. Sú zvyknutí na zapamätanie si vašich preferencií a na zlepšenie zážitku z prehliadania. Cookies môžu ukladať informácie, ako je vaše používateľské...

Čítať ďalej

World Wide Web (WWW) je systém pripojených dokumentov a informácií, ku ktorým máte prístup cez internet. Je to ako obrovská knižnica, kde nájdete všetky druhy vecí, ako sú webové stránky, videá, obrázky a články. Na vyhľadávanie a prístup k týmto dokumentom môžete použiť...

Čítať ďalej

Cache je označenie pre vyrovnávaciu pamäť, vyrovnávacia pamäť - najčastejšie počítača alebo internetového prehliadača. Pojem sa prvýkrát objavil už v polovici 60. rokov 20. storočia. V oboch prípadoch je cieľom cache zrýchliť...

Čítať ďalej