Extensible Markup Language (XML)

Rozsiahle jazyk značky (XML) je programovací jazyk, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôznym aplikáciám, ako porozumieť a interagovať s informáciami.

XML sa často používa na ukladanie a prenos údajov medzi webovými aplikáciami, ako sú internetové obchody, platformy sociálnych médií a vyhľadávacie nástroje. Poskytuje štandardizovaný spôsob opisu údajov, čo uľahčuje rôznym aplikáciám porozumenie a používanie rovnakých informácií.

XML je navrhnutý tak, aby bol flexibilný a rozšíriteľný, čo znamená, že dokáže zvládnuť mnoho rôznych typov údajov a dá sa prispôsobiť zmenám potrieb. Používa značky na definovanie dátových prvkov podobných HTML, čo pomáha organizovať a štruktúrovať údaje zmysluplným spôsobom.

Jednou z výhod XML je jej kompatibilita s inými programovacími jazykmi a systémami. Môže byť ľahko integrovaný do existujúcich softvérových aplikácií a môže sa použiť s mnohými rôznymi typmi databáz, programovacích jazykov a operačných systémov.

XML sa tiež ľahko učí a používa, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov. Je to skvelý jazyk pre každého, kto má záujem o vývoj alebo programovanie webových stránok všeobecne.

Celkovo je XML výkonným a univerzálnym nástrojom na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi aplikáciami. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie inovatívnych a efektívnych softvérových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

JavaScript je programovací jazyk, ktorý sa používa pre tvorbu webových stránok. Patrí medzi takzvané klientske skripty - to znamená, že beží na strane klienta, teda vo webovom prehliadači a až po stiahnutí do počítača....

Čítať ďalej

Cloud Computing je spôsob, ako získať prístup k počítačovým zdrojom, ako je úložisko, spracovanie a softvér cez internet namiesto na vlastnom zariadení. Pomyslite na to, ako by som si prenajal super rýchly počítač, ktorý môžete použiť, kedykoľvek chcete, bez toho, aby ste si...

Čítať ďalej

Chatbot je ako digitálny kamarát, s ktorým môžete viesť konverzáciu prostredníctvom textu alebo hlasu. Je to počítačový program navrhnutý tak, aby interagoval s ľuďmi, porozumel ich otázkam alebo príkazom a poskytoval užitočné odpovede. Predstavte si, že máte priateľa robota,...

Čítať ďalej