Server-Side Scripting

Skriptovanie na strane servera je typ programovania, ktorý sa používa skôr na vytváranie dynamických webových stránok na serveri, a nie na zariadení používateľa. Je to ako sada pokynov, ktoré povedia webovým serverom, ako vytvoriť a doručiť webovú stránku do prehliadača používateľa.

Keď používateľ požiada webovú stránku, skript na strane servera spustí na serveri a vygeneruje kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Server potom odošle tento kód späť do prehliadača používateľa, ktorý zobrazuje stránku na obrazovke.

Skriptovanie na strane servera sa často používa na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sa menia v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti. Napríklad internetový obchod môže použiť skriptovanie na strane servera na vytvorenie nákupného košíka, ktorý si pamätá položky, pretože používatelia prehliadajú web.

Skriptovanie na strane servera je možné vykonať pomocou rôznych programovacích jazykov vrátane PHP, Python a Ruby. Často sa používa v kombinácii s databázami a inými nástrojmi na vývoj webových stránok na vytvorenie zložitejších aplikácií a webových stránok.

Jednou z výhod skriptovania na strane servera je to, že môže zlepšiť výkon a bezpečnosť webových aplikácií. Spracovaním údajov na serveri, skôr ako na zariadení používateľa, môžu skripty na strane servera pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a zabrániť zraniteľnostiam zabezpečenia.

Celkovo je skriptovanie na strane servera výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a nevyhnutná zručnosť pre každého, kto má záujem o budovanie pokročilých webových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Webový Prehliadač je počítačový program, ktorý vám umožňuje prístup a prezeranie webových stránok na internete. Je to ako okno do online sveta, ktoré vám umožňuje skúmať a interagovať so všetkými druhmi obsahu. Keď do prehliadača zadáte webovú adresu alebo kliknete...

Čítať ďalej

Adblock je označenie pre rôzne rozšírenia webových prehliadačov, ktoré blokujú niektoré časti obsahu webových stránok, najmä reklamy. Znižujú tak veľkosť...

Čítať ďalej

Twitter je platforma sociálnych médií, kde môžete zdieľať svoje myšlienky, nápady a aktualizácie so svetom v krátkych správach s názvom „Tweety“. Je to ako textové správy, ale pre globálne publikum. Tweety sú obmedzené na 280 znakov, takže so svojimi slovami musíte byť struční...

Čítať ďalej