Server-Side Scripting

Skriptovanie na strane servera je typ programovania, ktorý sa používa skôr na vytváranie dynamických webových stránok na serveri, a nie na zariadení používateľa. Je to ako sada pokynov, ktoré povedia webovým serverom, ako vytvoriť a doručiť webovú stránku do prehliadača používateľa.

Keď používateľ požiada webovú stránku, skript na strane servera spustí na serveri a vygeneruje kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Server potom odošle tento kód späť do prehliadača používateľa, ktorý zobrazuje stránku na obrazovke.

Skriptovanie na strane servera sa často používa na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sa menia v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti. Napríklad internetový obchod môže použiť skriptovanie na strane servera na vytvorenie nákupného košíka, ktorý si pamätá položky, pretože používatelia prehliadajú web.

Skriptovanie na strane servera je možné vykonať pomocou rôznych programovacích jazykov vrátane PHP, Python a Ruby. Často sa používa v kombinácii s databázami a inými nástrojmi na vývoj webových stránok na vytvorenie zložitejších aplikácií a webových stránok.

Jednou z výhod skriptovania na strane servera je to, že môže zlepšiť výkon a bezpečnosť webových aplikácií. Spracovaním údajov na serveri, skôr ako na zariadení používateľa, môžu skripty na strane servera pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a zabrániť zraniteľnostiam zabezpečenia.

Celkovo je skriptovanie na strane servera výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a nevyhnutná zručnosť pre každého, kto má záujem o budovanie pokročilých webových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Webový server je počítačový program, ktorý ukladá a dodáva webové stránky a iný obsah cez internet. Je to ako veľká knižnica, v ktorej sú webové stránky uložené a k nim majú prístup ktokoľvek s pripojením na internet. Keď zadáte adresu webovej stránky alebo kliknete...

Čítať ďalej

Skype je komunikačná aplikácia, ktorá vám umožňuje chatovať, uskutočňovať hlasové hovory alebo mať videohovory so svojimi priateľmi, rodinou alebo spolužiakmi bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú na svete. Je to ako mať miesto digitálneho stretnutia, kde sa môžete stretnúť,...

Čítať ďalej

Kybernetická bezpečnosť je prax ochrany zariadení, sietí a údajov pred neoprávneným prístupom, krádežou a poškodením. Je to ako sada nástrojov a techník, ktoré používame na udržanie bezpečného a bezpečného digitálneho života. Hrozby kybernetickej bezpečnosti prichádzajú...

Čítať ďalej