Server-Side Scripting

Skriptovanie na strane servera je typ programovania, ktorý sa používa skôr na vytváranie dynamických webových stránok na serveri, a nie na zariadení používateľa. Je to ako sada pokynov, ktoré povedia webovým serverom, ako vytvoriť a doručiť webovú stránku do prehliadača používateľa.

Keď používateľ požiada webovú stránku, skript na strane servera spustí na serveri a vygeneruje kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Server potom odošle tento kód späť do prehliadača používateľa, ktorý zobrazuje stránku na obrazovke.

Skriptovanie na strane servera sa často používa na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sa menia v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti. Napríklad internetový obchod môže použiť skriptovanie na strane servera na vytvorenie nákupného košíka, ktorý si pamätá položky, pretože používatelia prehliadajú web.

Skriptovanie na strane servera je možné vykonať pomocou rôznych programovacích jazykov vrátane PHP, Python a Ruby. Často sa používa v kombinácii s databázami a inými nástrojmi na vývoj webových stránok na vytvorenie zložitejších aplikácií a webových stránok.

Jednou z výhod skriptovania na strane servera je to, že môže zlepšiť výkon a bezpečnosť webových aplikácií. Spracovaním údajov na serveri, skôr ako na zariadení používateľa, môžu skripty na strane servera pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a zabrániť zraniteľnostiam zabezpečenia.

Celkovo je skriptovanie na strane servera výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a nevyhnutná zručnosť pre každého, kto má záujem o budovanie pokročilých webových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Databáza je zbierka údajov, ktoré sú usporiadané a uložené spôsobom, ktorý uľahčuje prístup, správu a aktualizáciu. Je to ako digitálny karbinet, ktorý ukladá všetky druhy informácií, od mien a adries po obrázky a videá. Databázy sa môžu použiť na mnoho rôznych...

Čítať ďalej

Cookies sú malé textové súbory, ktoré sú uložené na vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri návšteve webovej stránky. Sú zvyknutí na zapamätanie si vašich preferencií a na zlepšenie zážitku z prehliadania. Cookies môžu ukladať informácie, ako je vaše používateľské...

Čítať ďalej

Webová stránka je digitálny dokument, ktorý si môžete pozrieť na internete pomocou webového prehľadávača, ako je Chrome, Firefox alebo Safari. Považujte internet ako na masívnu knižnicu a každá webová stránka je ako knižná stránka v nej. Webové stránky sa vytvárajú pomocou...

Čítať ďalej