Server-Side Scripting

Skriptovanie na strane servera je typ programovania, ktorý sa používa skôr na vytváranie dynamických webových stránok na serveri, a nie na zariadení používateľa. Je to ako sada pokynov, ktoré povedia webovým serverom, ako vytvoriť a doručiť webovú stránku do prehliadača používateľa.

Keď používateľ požiada webovú stránku, skript na strane servera spustí na serveri a vygeneruje kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Server potom odošle tento kód späť do prehliadača používateľa, ktorý zobrazuje stránku na obrazovke.

Skriptovanie na strane servera sa často používa na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sa menia v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti. Napríklad internetový obchod môže použiť skriptovanie na strane servera na vytvorenie nákupného košíka, ktorý si pamätá položky, pretože používatelia prehliadajú web.

Skriptovanie na strane servera je možné vykonať pomocou rôznych programovacích jazykov vrátane PHP, Python a Ruby. Často sa používa v kombinácii s databázami a inými nástrojmi na vývoj webových stránok na vytvorenie zložitejších aplikácií a webových stránok.

Jednou z výhod skriptovania na strane servera je to, že môže zlepšiť výkon a bezpečnosť webových aplikácií. Spracovaním údajov na serveri, skôr ako na zariadení používateľa, môžu skripty na strane servera pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a zabrániť zraniteľnostiam zabezpečenia.

Celkovo je skriptovanie na strane servera výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a nevyhnutná zručnosť pre každého, kto má záujem o budovanie pokročilých webových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Transport Layer Security (TLS) je bezpečnostný protokol, ktorý sa používa na šifrovanie údajov odoslaných cez internet. Používa sa na zabezpečenie bezpečnej komunikácie medzi webovými servermi a webovými prehliadačmi a pomáha chrániť citlivé informácie, ako sú čísla kreditných...

Čítať ďalej

Cache je označenie pre vyrovnávaciu pamäť, vyrovnávacia pamäť - najčastejšie počítača alebo internetového prehliadača. Pojem sa prvýkrát objavil už v polovici 60. rokov 20. storočia. V oboch prípadoch je cieľom cache zrýchliť...

Čítať ďalej

QR kód (quick response kód, kód pre rýchlu odpoveď) je dvojrozmerný čiarový kód, ktorý funguje ako prostriedok na automatizovaný zber dát. Dokáže zakódovať veľké množstvo informácií (text,...

Čítať ďalej