Uniform Resource Locator (URL)

Uniform Resource Locator (URL) je typ webovej adresy, ktorá identifikuje umiestnenie webovej stránky alebo iného zdroja na internete. URL sa používajú na prístup na webové stránky, obrázky, videá a ďalšie typy obsahu na internete.

URL sa zvyčajne skladá z niekoľkých komponentov vrátane protokolu používaného na prístup k zdroju (napríklad HTTP alebo HTTPS), názvu domény alebo IP adresy webového servera, ktorý hostil prostriedok, a cestu k konkrétnemu prostriedku na serveri. Cesta môže zahŕňať adresáre, podadresáre a názvy súborov.

Napríklad URL pre domovskú stránku webovej stránky môže byť „https://www.example.com/index.html“. V takom prípade „https: //“ označuje použitý protokol (https), „www.example.com“ je doménové meno servera hostiteľa webovej stránky a „/index.html“ je cesta k špecifickému webstránka.

URL môžu obsahovať aj ďalšie komponenty, napríklad parametre dopytu, ktoré poskytujú ďalšie informácie o požadovanom prostriedku. Parametre dopytu sú oddelené od zvyšku adresy URL s otáznikovou známkou a jednotlivé parametre sú oddelené symbolom ampersand.

URL sú nevyhnutné na prístup k informáciám a zdieľaniu informácií na internete a používajú sa v širokej škále kontextov, od príspevkov sociálnych médií a e -mailových správ až po výsledky vyhľadávacieho nástroja a online reklamy. Pochopenie toho, ako fungujú adresy URL, je dôležitou súčasťou efektívneho a efektívneho používania internetu.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Kybergrooming (child grooming, cyber grooming) označuje druh psychickej manipulácie realizované prostredníctvom internetových komunikačných prostriedkov, ako sú verejné chaty, instant messengery alebo sociálne siete. Takzvaní...

Čítať ďalej

PayPal je jeden z najbezpečnejších, najpohodlnejších a najrýchlejších platobných systémov, ktoré umožňujú platby cez internet. Vytvoril ho v roku 1998 Elon Musk, v Českej republike sa prostredníctvom služby PayPal...

Čítať ďalej

Pod označením MAC adresa sa ukrýva pojem Media Access Control. Občas je možné sa stretnúť s označením fyzická adresa. MAC adresa má obvykle podobu šestica dvojciferných čísel, ktoré sú oddelené pomlčkou...

Čítať ďalej