Uniform Resource Locator (URL)

Uniform Resource Locator (URL) je typ webovej adresy, ktorá identifikuje umiestnenie webovej stránky alebo iného zdroja na internete. URL sa používajú na prístup na webové stránky, obrázky, videá a ďalšie typy obsahu na internete.

URL sa zvyčajne skladá z niekoľkých komponentov vrátane protokolu používaného na prístup k zdroju (napríklad HTTP alebo HTTPS), názvu domény alebo IP adresy webového servera, ktorý hostil prostriedok, a cestu k konkrétnemu prostriedku na serveri. Cesta môže zahŕňať adresáre, podadresáre a názvy súborov.

Napríklad URL pre domovskú stránku webovej stránky môže byť „https://www.example.com/index.html“. V takom prípade „https: //“ označuje použitý protokol (https), „www.example.com“ je doménové meno servera hostiteľa webovej stránky a „/index.html“ je cesta k špecifickému webstránka.

URL môžu obsahovať aj ďalšie komponenty, napríklad parametre dopytu, ktoré poskytujú ďalšie informácie o požadovanom prostriedku. Parametre dopytu sú oddelené od zvyšku adresy URL s otáznikovou známkou a jednotlivé parametre sú oddelené symbolom ampersand.

URL sú nevyhnutné na prístup k informáciám a zdieľaniu informácií na internete a používajú sa v širokej škále kontextov, od príspevkov sociálnych médií a e -mailových správ až po výsledky vyhľadávacieho nástroja a online reklamy. Pochopenie toho, ako fungujú adresy URL, je dôležitou súčasťou efektívneho a efektívneho používania internetu.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Doména najvyššej úrovne (TLD) sa týka poslednej časti názvu domény v adrese URL webovej stránky, ktorá zvyčajne identifikuje typ organizácie alebo krajiny, do ktorej web patrí. Napríklad, .com, .org a .NET sú niektoré z najpopulárnejších TLDS používaných v názvoch domén webových...

Čítať ďalej

Virtuálna realita (VR) je technológia, ktorá umožňuje používateľom zažiť simulované prostredie, ktoré sa cíti ako skutočné. Je to ako spôsob, ako sa ponoriť do úplne iného sveta pomocou špeciálnej náhlavnej súpravy a ďalšieho vybavenia. Náhla VR pokrýva vaše oči...

Čítať ďalej

Web Scraping sa vzťahuje na proces automatického extrahovania údajov z webových stránok. Zahŕňa použitie softvérového nástroja, známeho ako škrabka na zhromažďovanie a analýzu kódu webových stránok HTML s cieľom extrahovať informácie, ako sú text, obrázky a odkazy. Podniky...

Čítať ďalej