Net Neutrality

Neutralita siete je zásada, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali zaobchádzať rovnako s internetovým prenosom bez toho, aby sa diskriminácia alebo nabíjanie inak na základe obsahu, webovej stránky alebo používateľa. Je to ako myšlienka, že každý by mal mať rovnaký prístup a rýchlosť na internet, bez ohľadu na to, na čo ho používajú.

Napríklad neutralita siete znamená, že poskytovateľ internetových služieb nemôže spomaliť alebo blokovať prístup na určitú webovú stránku alebo účtovať extra za používanie určitých služieb alebo aplikácií. Znamená to tiež, že poskytovateľ internetových služieb nemôže poskytovať preferenčné zaobchádzanie so svojimi vlastnými službami alebo partnerskými službami na úkor ostatných konkurentov.

Koncept neutrality siete je dôležitý, pretože podporuje konkurenciu, inovácie a slobodu prejavu na internete. Bez toho by poskytovatelia internetových služieb mohli mať príliš veľkú moc na kontrolu toho, čo ľudia vidia a robia online, a mohli potlačiť nové nápady a služby.

V posledných rokoch sa diskutovala o určitej diskusii o neutralite siete, pričom niektorí tvrdia, že bráni schopnosti ISP inovovať a investovať do infraštruktúry. Mnoho ľudí však naďalej podporuje neutralitu siete ako spôsob ochrany otvorenosti a slobody internetu.

Ako teenager, ktorý je pravdepodobne ťažkým používateľom internetu, je dôležité porozumieť koncepcii neutrality siete a obhajovať jej ochranu, aby sa zabezpečilo, že každý má rovnaký prístup k obrovským zdrojom a príležitostiam online sveta.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Hlboký web je súčasťou internetu, ktorý nie je indexovaný vyhľadávacími nástrojmi a nie je ľahko prístupný širokej verejnosti. Je to ako skrytá vrstva internetu, ktorá nie je viditeľná alebo prehľadávateľná tradičnými prostriedkami. Hlboký web obsahuje veľa cenných...

Čítať ďalej

Nequette je súbor usmernení a pravidiel pre dobré správanie online. Je to skratka pre „internetovú etiketu“ a odkazuje na primeraný a úctivý spôsob komunikácie a správania sa v online priestoroch, ako sú sociálne médiá, fóra a aplikácie na zasielanie správ. Nequette...

Čítať ďalej

MailChimp je skvelý online nástroj, ktorý pomáha ľuďom a firmám posielať e-maily veľa ľudí naraz. Je ideálny pre veci, ako sú informačné bulletiny, aktualizácie alebo propagačné akcie. Ak ste niekedy dostali e-mail zo svojho obľúbeného obchodu alebo YouTuber, mohlo by to byť...

Čítať ďalej