JSON (JavaScript Object Notation)

JSON (notácia objektu JavaScript) je ľahký formát výmeny dátovej výmeny, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôzne aplikácie, ako porozumieť a interagovať s informáciami, podobne ako XML.

JSON sa často používa pri vývoji webu na prenos údajov medzi serverom a webovou aplikáciou. Je navrhnutý tak, aby bol ľahko čitateľný a zápis, s jednoduchou syntaxou, ktorá je založená na pároch kľúčovej hodnoty, polia a objektov.

JSON používa formát, ktorý je podobný JavaScriptu, čo uľahčuje použitie v projektoch vývoja webových stránok. Je tiež podporovaná mnohými rôznymi programovacími jazykmi a systémami, vďaka čomu je na ukladanie a prenos údajov široko používaný a flexibilný formát.

Jednou z výhod JSON je jeho jednoduchosť a efektívnosť. Je často kompaktnejšie a rýchlejšie spracovanie ako XML, čo môže byť dôležité pre aplikácie, ktoré potrebujú rýchlo prenášať veľké množstvo údajov.

Json sa tiež ľahko učí a používa, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov. Je to skvelý jazyk pre každého, kto má záujem o vývoj alebo programovanie webových stránok všeobecne.

Celkovo je JSON výkonným a univerzálnym nástrojom na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi aplikáciami. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie inovatívnych a efektívnych softvérových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Responzívny webový dizajn je ako mať webovú stránku, ktorá môže posunúť tvar, aby vyzerala dobre na akejkoľvek obrazovke. Dnes používame rôzne zariadenia s rôznymi veľkosťami a rozlíšeniami obrazovky, ako sú smartfóny, tablety, notebooky a stolné počítače. Je dôležité,...

Čítať ďalej

Hypertext Markup Language (HTML) je počítačový jazyk, ktorý sa používa na vytváranie webových stránok. Je to ako sada pokynov, ktorá hovorí vášmu webovým prehliadačom, ako zobraziť webovú stránku. HTML používa značky na definovanie rôznych častí webovej stránky, ako sú nadpisy,...

Čítať ďalej

Data warehousing je proces zhromažďovania, ukladania a správy veľkých údajov v centralizovanom úložisku na účely analýzy a prijímania rozhodnutí na základe týchto údajov. Dátový sklad je databáza, ktorá je špeciálne navrhnutá na spracovanie veľkých objemov údajov...

Čítať ďalej