IPv4 označuje štvrtú verziu internetového protokolu IP, ktorý vytvára jeden zo základných komunikačných rámcov internetu. IPv4 však transportuje dáta bez záruk, a negarantuje tak duplicity, správne poradie alebo bezchybné odoslanie všetkých dát na miesto určenia. Tieto záruky zaisťuje vyššiu vrstva, ktorú predstavuje protokol TCP.
Kvôli rýchlemu vyčerpaniu adries v protokole IPv4, bola vyvinutá nastupujúcej verzia protokolu označená ako IPv6. Oproti IPv4 prináša protokol IPv6 masívne rozšírenie adresného priestoru a postupne v internetovej komunikácii nahrádza svojho predchodcu.
Podrobné informácie nájdete v článku Porovnanie protokolov IPv4 a IPv6.
Snapchat je zábavná a populárna aplikácia pre tínedžerov, ktorá vám umožňuje posielať fotografie, videá a správy svojim priateľom. Chladná časť je, že tieto „snímky“ zmiznú po krátkom čase, zvyčajne v priebehu niekoľkých sekúnd. Vďaka tomu sa aplikácia cíti spontánnejšia...
Čítať ďalej
Okamžité správy (IM) je spôsob, ako niekomu odosielať textové správy v reálnom čase cez internet. Je to ako textové správy, ale vykonáva sa prostredníctvom aplikácie alebo programu v počítači alebo smartfóne.
Umožňujem vám rozhovor s niekým v reálnom čase, aj keď...
Čítať ďalej
Uniform Resource Locator (URL) je typ webovej adresy, ktorá identifikuje umiestnenie webovej stránky alebo iného zdroja na internete. URL sa používajú na prístup na webové stránky, obrázky, videá a ďalšie typy obsahu na internete.
URL sa zvyčajne skladá z niekoľkých komponentov...
Čítať ďalej