IPv4 označuje štvrtú verziu internetového protokolu IP, ktorý vytvára jeden zo základných komunikačných rámcov internetu. IPv4 však transportuje dáta bez záruk, a negarantuje tak duplicity, správne poradie alebo bezchybné odoslanie všetkých dát na miesto určenia. Tieto záruky zaisťuje vyššiu vrstva, ktorú predstavuje protokol TCP.
Kvôli rýchlemu vyčerpaniu adries v protokole IPv4, bola vyvinutá nastupujúcej verzia protokolu označená ako IPv6. Oproti IPv4 prináša protokol IPv6 masívne rozšírenie adresného priestoru a postupne v internetovej komunikácii nahrádza svojho predchodcu.
Podrobné informácie nájdete v článku Porovnanie protokolov IPv4 a IPv6.
Rozhranie aplikačných programov alebo API skrátene je sada pokynov a protokolov, ktoré umožňujú rôznym softvérovým programom navzájom komunikovať. Je to ako posol, ktorý pomáha rôznym aplikáciám hovoriť medzi sebou a vymieňať si informácie.
Vývojári často používajú...
Čítať ďalej
Trójsky kôň je jedným z typov škodlivého softvéru a jeho názov odkazuje na mýtického dreveného Trójskeho koňa z gréckych bájí.
Podobne ako jeho historický predobraz sa aj počítačový...
Čítať ďalej
Laicky povedané je IP adresa číslo, ktoré jednoznačne identifikuje sieťové zariadenie (napríklad váš počítač) v internetovej sieti. Ide o unikátnu adresu vášho počítača v internete. IP adresa je jedinečná...
Čítať ďalej