GNU GPL čiže GNU General Public License je licencia založená na koncepte slobodného softvéru. Zdrojový kód k programom šíreným pod GNU GPL je nielen dostupný, ale každý ho môže ľubovoľne modifikovať a ďalej šíriť alebo používať v iných programoch šírených pod GNU GPL.
GNU GPL bola pôvodne napísaná pre projekt GNU a dnes je najrozšírenejší licencie svojho druhu. Patrí tiež medzi najznámejšie copyleftové licencie, ktoré vyžadujú, aby bola odvodené diela dostupná pod tou istou licenciou.
Slobodný softvér, nie je úplne totožný s open source softvérom, lebo definícia open source je v určitých bodoch menej striktné. Projekt GNU uznáva väčšinu open source licenciou ako licencie slobodného softvéru, ale vzhľadom k ich nekompatibilite s GPL je neodporúča používať.
Autorizácia je proces udeľovania alebo zamietnutia prístupu k zdroju, ako je súbor, databáza alebo sieť na základe identity a povolení používateľa. Je to spôsob, ako zabezpečiť bezpečnosť digitálnych transakcií a chrániť pred neoprávneným prístupom alebo porušením údajov.
Autorizácia...
Čítať ďalej
Používateľská skúsenosť (UX) sa vzťahuje na celkový zážitok, ktorý má používateľ pri interakcii s produktom alebo službou. Je to ako súčet všetkých rôznych aspektov skúseností používateľa, vrátane toho, aké ľahké je používať produkt, ako vyzerá a cíti a ako spĺňa...
Čítať ďalej
Webová stránka je digitálny dokument, ktorý si môžete pozrieť na internete pomocou webového prehľadávača, ako je Chrome, Firefox alebo Safari. Považujte internet ako na masívnu knižnicu a každá webová stránka je ako knižná stránka v nej. Webové stránky sa vytvárajú pomocou...
Čítať ďalej