GNU GPL čiže GNU General Public License je licencia založená na koncepte slobodného softvéru. Zdrojový kód k programom šíreným pod GNU GPL je nielen dostupný, ale každý ho môže ľubovoľne modifikovať a ďalej šíriť alebo používať v iných programoch šírených pod GNU GPL.
GNU GPL bola pôvodne napísaná pre projekt GNU a dnes je najrozšírenejší licencie svojho druhu. Patrí tiež medzi najznámejšie copyleftové licencie, ktoré vyžadujú, aby bola odvodené diela dostupná pod tou istou licenciou.
Slobodný softvér, nie je úplne totožný s open source softvérom, lebo definícia open source je v určitých bodoch menej striktné. Projekt GNU uznáva väčšinu open source licenciou ako licencie slobodného softvéru, ale vzhľadom k ich nekompatibilite s GPL je neodporúča používať.
Certifikát SSL (Secure Sockets Layer) je ako digitálny preukaz totožnosti pre webové stránky. Pomáha udržiavať vaše online aktivity v bezpečí a súkromné, keď navštívite web alebo používanie aplikácie. Certifikáty SSL sú dôležité, pretože chránia vaše informácie pred ukradnutím...
Čítať ďalej
Skratka HTTP ukrýva Hypertext Transfer Protocol. Protokol HTTP zaisťuje prenos objektov akéhokoľvek typu medzi serverom a prehliadačom. Vďaka protokolu sa zobrazujú webové stránky v prehliadači. Nevýhodou protokolu http je, že je nezabezpečený.
To...
Čítať ďalej
World Wide Web (WWW) je systém pripojených dokumentov a informácií, ku ktorým máte prístup cez internet. Je to ako obrovská knižnica, kde nájdete všetky druhy vecí, ako sú webové stránky, videá, obrázky a články. Na vyhľadávanie a prístup k týmto dokumentom môžete použiť...
Čítať ďalej