Client-Side Scripting

Client-side scripting (skriptovanie na strane klienta) je typ programovania, ktorý sa používa na vytváranie dynamických webových stránok na zariadení používateľa, a nie na serveri. Je to ako sada pokynov, ktoré hovoria prehliadaču používateľa, ako zobrazovať a interagovať s obsahom na webovej stránke.

Keď užívateľ požiada o webovú stránku, prehliadač stiahol kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Skript na strane klienta potom spustí na zariadení používateľa a vykonáva zmeny na stránke v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti.

Skriptovanie na strane klienta sa často používa na vytváranie interaktívnych webových stránok, ktoré reagujú na akcie používateľov, ako sú rozbaľovacie ponuky, posúvače a vyskakovacie okná. Môže sa tiež použiť na vytvorenie zložitejších aplikácií, ako sú online hry a nástroje produktivity.

Skriptovanie na strane klienta sa vykonáva pomocou JavaScriptu, ktorý podporuje všetky hlavné webové prehliadače a zariadenia. Je ľahké sa učiť a používať, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov.

Jednou z výhod skriptovania na strane klienta je to, že môže zlepšiť výkon a skúsenosti používateľov webových aplikácií. Spracovaním údajov na zariadení používateľa, a nie na serveri, môžu skripty na strane klienta pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a poskytnúť rýchlejšie a pohotovejšie interakcie.

Celkovo je skriptovanie na strane klienta výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie pútavých a inovatívnych webových stránok.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Správa internetu sa týka pravidiel, politík a postupov, ktoré určujú, ako sa internet spravuje a prevádzkuje. Zahŕňa širokú škálu problémov vrátane prístupu, bezpečnosti, súkromia a využívania duševného vlastníctva. Správa internetu zahŕňa množstvo zainteresovaných...

Čítať ďalej

Twitter je platforma sociálnych médií, kde môžete zdieľať svoje myšlienky, nápady a aktualizácie so svetom v krátkych správach s názvom „Tweety“. Je to ako textové správy, ale pre globálne publikum. Tweety sú obmedzené na 280 znakov, takže so svojimi slovami musíte byť struční...

Čítať ďalej

PayPal je jeden z najbezpečnejších, najpohodlnejších a najrýchlejších platobných systémov, ktoré umožňujú platby cez internet. Vytvoril ho v roku 1998 Elon Musk, v Českej republike sa prostredníctvom služby PayPal...

Čítať ďalej