Client-Side Scripting

Client-side scripting (skriptovanie na strane klienta) je typ programovania, ktorý sa používa na vytváranie dynamických webových stránok na zariadení používateľa, a nie na serveri. Je to ako sada pokynov, ktoré hovoria prehliadaču používateľa, ako zobrazovať a interagovať s obsahom na webovej stránke.

Keď užívateľ požiada o webovú stránku, prehliadač stiahol kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Skript na strane klienta potom spustí na zariadení používateľa a vykonáva zmeny na stránke v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti.

Skriptovanie na strane klienta sa často používa na vytváranie interaktívnych webových stránok, ktoré reagujú na akcie používateľov, ako sú rozbaľovacie ponuky, posúvače a vyskakovacie okná. Môže sa tiež použiť na vytvorenie zložitejších aplikácií, ako sú online hry a nástroje produktivity.

Skriptovanie na strane klienta sa vykonáva pomocou JavaScriptu, ktorý podporuje všetky hlavné webové prehliadače a zariadenia. Je ľahké sa učiť a používať, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov.

Jednou z výhod skriptovania na strane klienta je to, že môže zlepšiť výkon a skúsenosti používateľov webových aplikácií. Spracovaním údajov na zariadení používateľa, a nie na serveri, môžu skripty na strane klienta pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a poskytnúť rýchlejšie a pohotovejšie interakcie.

Celkovo je skriptovanie na strane klienta výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie pútavých a inovatívnych webových stránok.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

PayPal je jeden z najbezpečnejších, najpohodlnejších a najrýchlejších platobných systémov, ktoré umožňujú platby cez internet. Vytvoril ho v roku 1998 Elon Musk, v Českej republike sa prostredníctvom služby PayPal...

Čítať ďalej

Digital Rights Management (DRM) je technológia, ktorá sa používa na ochranu digitálneho obsahu, ako je hudba, filmy a knihy, pred kopírovaním alebo distribuovanou bez povolenia. Je to spôsob, ako si tvorcovia a vydavatelia udržiavať kontrolu nad svojím duševným vlastníctvom a zabezpečiť,...

Čítať ďalej

HTML5 je posledná verzia značkovacieho jazyka HTML, ktorý slúži pre tvorbu webových stránok. Kým HTML je všeobecne značkovací jazyk, HTLM5 je jeho konkrétna špecifikácia. Táto špecifikácia bola vydaná...

Čítať ďalej