Web Crawler

Webový prehľadávač, známy tiež ako pavúk, je automatizovaný program alebo robot, ktorý systematicky prehľadáva internet a hľadá nový alebo aktualizovaný obsah. Účelom webového prehľadávača je zhromažďovať informácie, napríklad text, obrázky a odkazy, a potom tieto informácie indexovať v databáze pre neskoršie použitie vyhľadávacím nástrojom alebo inými aplikáciami.

Web Crawlers pracujú začatím na konkrétnej webovej stránke a potom sledujú odkazy na iné stránky na rovnakom webe a potom na iné stránky. Používajú algoritmy na určenie, ktoré stránky na prehľadávanie a ako často, a môžu byť nakonfigurované na rešpektovanie súborov robots.txt, ktoré používajú webové stránky na kontrolu, ktoré stránky sú prehľadávané a indexované.

Webové prehľadávače používajú vyhľadávacie nástroje ako Google a Bing na indexovanie obsahu webových stránok a na ich vyhľadávanie. Spoločnosti ich tiež používajú na zhromažďovanie informácií o svojich konkurentoch, na sledovaní správania zákazníkov a monitorovaní online zmienok o svojej značke.

Webové prehľadávače môžu byť výkonnými nástrojmi, ale môžu spôsobiť problémy, ak sa nepoužívajú zodpovedne. Môžu zaťažiť webové servery a môžu sa dokonca použiť na škodlivé účely, ako je škrabanie osobných údajov alebo pokus o preniknutie do systémov.

Celkovo sú webové prehľadávače dôležitou súčasťou moderného internetového ekosystému, ktoré pomáhajú udržiavať vyhľadávacie nástroje aktuálne a poskytovať cenné údaje pre podnikom aj výskumným pracovníkom. Je však dôležité ich používať zodpovedne a s ohľadom na práva vlastníkov webových stránok a obavy súkromia.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Streamovanie je spôsob, ako sledovať alebo počúvať niečo online bez toho, aby ste si ho museli najskôr stiahnuť. Je to ako pozerať film na Netflix alebo počúvať hudbu na Spotify. Môžete niečo sledovať alebo počúvať okamžite, bez toho, aby ste museli čakať, až si ho stiahne....

Čítať ďalej

Databáza je zbierka údajov, ktoré sú usporiadané a uložené spôsobom, ktorý uľahčuje prístup, správu a aktualizáciu. Je to ako digitálny karbinet, ktorý ukladá všetky druhy informácií, od mien a adries po obrázky a videá. Databázy sa môžu použiť na mnoho rôznych...

Čítať ďalej

Doména najvyššej úrovne (TLD) sa týka poslednej časti názvu domény v adrese URL webovej stránky, ktorá zvyčajne identifikuje typ organizácie alebo krajiny, do ktorej web patrí. Napríklad, .com, .org a .NET sú niektoré z najpopulárnejších TLDS používaných v názvoch domén webových...

Čítať ďalej