Mixed Reality (MR)

Zmiešaná realita (MR) je technológia, ktorá kombinuje prvky virtuálnej reality (VR) a rozšírenej reality (AR). Je to ako spôsob, ako bezproblémovým spôsobom zažiť zmes skutočného a virtuálneho sveta.

V MR sú virtuálne objekty integrované do prostredia skutočného sveta, čo používateľom umožňuje interagovať s fyzickým aj digitálnym svetom. MR používa senzory a fotoaparáty na sledovanie pohybu a polohy používateľa a potom prekrýva digitálny obsah do pohľadu skutočného sveta.

Napríklad náhlavná súprava MR by sa mohla použiť na zobrazenie virtuálneho objektu na povrchu v reálnom svete, napríklad na tabuľku. Užívateľ by potom mohol interagovať s objektom, akoby tam bol skutočne, pohyboval sa okolo alebo ho manipuloval rôznymi spôsobmi.

MR sa môže použiť na rôzne účely, ako sú hier, vzdelávanie a dizajn. Umožňuje používateľom vytvárať a interagovať s virtuálnymi objektmi prirodzenejším a intuitívnejším spôsobom a môže zlepšiť zážitok z učenia a riešenia problémov.

K dispozícii je veľa rôznych zariadení MR a platforiem, od špičkových profesionálnych systémov po cenovo dostupnejšie spotrebiteľské zariadenia. Keďže sa táto technológia neustále vyvíja, očakáva sa, že sa stane prístupnejšou a široko používanou v každodennom živote.

Celkovo je zmiešaná realita vzrušujúcou a inovatívnou technológiou, ktorá spája to najlepšie z virtuálnej reality a rozšírenej reality. Ponúka nový spôsob, ako zažiť a interagovať so svetom a má potenciál transformovať širokú škálu priemyselných odvetví a aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

PING čiže Packet Internet Groper je laicky označovaný ako odozva a jeho hodnoty sú udávané v tisícinách sekundy. Ide o softvér, ktorý periodicky odosiela datagramy a očakáva odozvu protistrany - tú potom vyjadrí hodnotou,...

Čítať ďalej

Nequette je súbor usmernení a pravidiel pre dobré správanie online. Je to skratka pre „internetovú etiketu“ a odkazuje na primeraný a úctivý spôsob komunikácie a správania sa v online priestoroch, ako sú sociálne médiá, fóra a aplikácie na zasielanie správ. Nequette...

Čítať ďalej

Subdoména je podmnožinou väčšieho názvu domény. Je to spôsob, ako usporiadať a štruktúrovať webové stránky do menších sekcií alebo kategórií. Predstavte si napríklad webovú stránku s názvom domény „exament.com“. Táto webová stránka môže mať niekoľko subdomén,...

Čítať ďalej