Mixed Reality (MR)

Zmiešaná realita (MR) je technológia, ktorá kombinuje prvky virtuálnej reality (VR) a rozšírenej reality (AR). Je to ako spôsob, ako bezproblémovým spôsobom zažiť zmes skutočného a virtuálneho sveta.

V MR sú virtuálne objekty integrované do prostredia skutočného sveta, čo používateľom umožňuje interagovať s fyzickým aj digitálnym svetom. MR používa senzory a fotoaparáty na sledovanie pohybu a polohy používateľa a potom prekrýva digitálny obsah do pohľadu skutočného sveta.

Napríklad náhlavná súprava MR by sa mohla použiť na zobrazenie virtuálneho objektu na povrchu v reálnom svete, napríklad na tabuľku. Užívateľ by potom mohol interagovať s objektom, akoby tam bol skutočne, pohyboval sa okolo alebo ho manipuloval rôznymi spôsobmi.

MR sa môže použiť na rôzne účely, ako sú hier, vzdelávanie a dizajn. Umožňuje používateľom vytvárať a interagovať s virtuálnymi objektmi prirodzenejším a intuitívnejším spôsobom a môže zlepšiť zážitok z učenia a riešenia problémov.

K dispozícii je veľa rôznych zariadení MR a platforiem, od špičkových profesionálnych systémov po cenovo dostupnejšie spotrebiteľské zariadenia. Keďže sa táto technológia neustále vyvíja, očakáva sa, že sa stane prístupnejšou a široko používanou v každodennom živote.

Celkovo je zmiešaná realita vzrušujúcou a inovatívnou technológiou, ktorá spája to najlepšie z virtuálnej reality a rozšírenej reality. Ponúka nový spôsob, ako zažiť a interagovať so svetom a má potenciál transformovať širokú škálu priemyselných odvetví a aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Certifikát SSL (Secure Sockets Layer) je ako digitálny preukaz totožnosti pre webové stránky. Pomáha udržiavať vaše online aktivity v bezpečí a súkromné, keď navštívite web alebo používanie aplikácie. Certifikáty SSL sú dôležité, pretože chránia vaše informácie pred ukradnutím...

Čítať ďalej

Transport Layer Security (TLS) je bezpečnostný protokol, ktorý sa používa na šifrovanie údajov odoslaných cez internet. Používa sa na zabezpečenie bezpečnej komunikácie medzi webovými servermi a webovými prehliadačmi a pomáha chrániť citlivé informácie, ako sú čísla kreditných...

Čítať ďalej

Protokol RFB (Remote framebuffer) sa používa pre systémy, ktoré používajú okná a pracujú teda v grafickom režime. Ide o jednoduchý protokol, ktorý zaisťuje vzdialený prístup ku grafickému užívateľskému...

Čítať ďalej