Mixed Reality (MR)

Zmiešaná realita (MR) je technológia, ktorá kombinuje prvky virtuálnej reality (VR) a rozšírenej reality (AR). Je to ako spôsob, ako bezproblémovým spôsobom zažiť zmes skutočného a virtuálneho sveta.

V MR sú virtuálne objekty integrované do prostredia skutočného sveta, čo používateľom umožňuje interagovať s fyzickým aj digitálnym svetom. MR používa senzory a fotoaparáty na sledovanie pohybu a polohy používateľa a potom prekrýva digitálny obsah do pohľadu skutočného sveta.

Napríklad náhlavná súprava MR by sa mohla použiť na zobrazenie virtuálneho objektu na povrchu v reálnom svete, napríklad na tabuľku. Užívateľ by potom mohol interagovať s objektom, akoby tam bol skutočne, pohyboval sa okolo alebo ho manipuloval rôznymi spôsobmi.

MR sa môže použiť na rôzne účely, ako sú hier, vzdelávanie a dizajn. Umožňuje používateľom vytvárať a interagovať s virtuálnymi objektmi prirodzenejším a intuitívnejším spôsobom a môže zlepšiť zážitok z učenia a riešenia problémov.

K dispozícii je veľa rôznych zariadení MR a platforiem, od špičkových profesionálnych systémov po cenovo dostupnejšie spotrebiteľské zariadenia. Keďže sa táto technológia neustále vyvíja, očakáva sa, že sa stane prístupnejšou a široko používanou v každodennom živote.

Celkovo je zmiešaná realita vzrušujúcou a inovatívnou technológiou, ktorá spája to najlepšie z virtuálnej reality a rozšírenej reality. Ponúka nový spôsob, ako zažiť a interagovať so svetom a má potenciál transformovať širokú škálu priemyselných odvetví a aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Webová aplikácia je počítačový program, ku ktorému je prístupný prostredníctvom webového prehľadávača, a nie nainštalovaný do vášho počítača alebo telefónu. Je to ako online nástroj, ktorý môžete použiť na vykonanie konkrétnej úlohy alebo na dokončenie určitej funkcie. Webové...

Čítať ďalej

Databáza je zbierka údajov, ktoré sú usporiadané a uložené spôsobom, ktorý uľahčuje prístup, správu a aktualizáciu. Je to ako digitálny karbinet, ktorý ukladá všetky druhy informácií, od mien a adries po obrázky a videá. Databázy sa môžu použiť na mnoho rôznych...

Čítať ďalej

Denial of service (DOS) je typ kybernetického útoku, ktorého cieľom je narušiť alebo zakázať webovú stránku, server alebo sieť tým, že ju prekonajú prenosom alebo požiadavkami. Je to ako digitálna dopravná zápcha, ktorá bráni legitímnym používateľom v prístupe k cielenému...

Čítať ďalej