Mixed Reality (MR)

Zmiešaná realita (MR) je technológia, ktorá kombinuje prvky virtuálnej reality (VR) a rozšírenej reality (AR). Je to ako spôsob, ako bezproblémovým spôsobom zažiť zmes skutočného a virtuálneho sveta.

V MR sú virtuálne objekty integrované do prostredia skutočného sveta, čo používateľom umožňuje interagovať s fyzickým aj digitálnym svetom. MR používa senzory a fotoaparáty na sledovanie pohybu a polohy používateľa a potom prekrýva digitálny obsah do pohľadu skutočného sveta.

Napríklad náhlavná súprava MR by sa mohla použiť na zobrazenie virtuálneho objektu na povrchu v reálnom svete, napríklad na tabuľku. Užívateľ by potom mohol interagovať s objektom, akoby tam bol skutočne, pohyboval sa okolo alebo ho manipuloval rôznymi spôsobmi.

MR sa môže použiť na rôzne účely, ako sú hier, vzdelávanie a dizajn. Umožňuje používateľom vytvárať a interagovať s virtuálnymi objektmi prirodzenejším a intuitívnejším spôsobom a môže zlepšiť zážitok z učenia a riešenia problémov.

K dispozícii je veľa rôznych zariadení MR a platforiem, od špičkových profesionálnych systémov po cenovo dostupnejšie spotrebiteľské zariadenia. Keďže sa táto technológia neustále vyvíja, očakáva sa, že sa stane prístupnejšou a široko používanou v každodennom živote.

Celkovo je zmiešaná realita vzrušujúcou a inovatívnou technológiou, ktorá spája to najlepšie z virtuálnej reality a rozšírenej reality. Ponúka nový spôsob, ako zažiť a interagovať so svetom a má potenciál transformovať širokú škálu priemyselných odvetví a aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Rozsiahle jazyk značky (XML) je programovací jazyk, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôznym aplikáciám, ako porozumieť a interagovať s informáciami. XML sa často používa na ukladanie...

Čítať ďalej

Poskytovateľ internetových služieb (ISP) je spoločnosť, ktorá vám poskytuje prístup na internet. Dávajú vám spôsob, ako sa pripojiť k internetu prostredníctvom počítača, telefónu alebo iných zariadení. ISP ponúkajú rôzne typy internetových pripojení, ako napríklad kábel,...

Čítať ďalej

FUP
Skratka FUP je niekedy nesprávne označovaná za "dátové limity". Správne ide ale o skratku pre "Fair User Policy" - súbor pravidiel a opatrení, ktoré vedú k spravodlivému deleniu internetového pripojenia dnes predovšetkým...

Čítať ďalej