Digital Rights Management (DRM)

Digital Rights Management (DRM) je technológia, ktorá sa používa na ochranu digitálneho obsahu, ako je hudba, filmy a knihy, pred kopírovaním alebo distribuovanou bez povolenia. Je to spôsob, ako si tvorcovia a vydavatelia udržiavať kontrolu nad svojím duševným vlastníctvom a zabezpečiť, aby boli spravodlivo kompenzovaní za svoju prácu.

DRM pracuje šifrovaním digitálneho obsahu a potom ovládaním prístupu k nemu. To znamená, že k obsahu majú prístup iba autorizovaní používatelia a že bez povolenia ho nemožno kopírovať, zdieľať alebo distribuovať. DRM sa dá použiť aj na obmedzenie počtu zariadení, ktoré majú prístup k obsahu, alebo na obmedzenie času, ku ktorému je prístup k obsahu prístupný.

DRM používa mnoho rôznych typov poskytovateľov digitálneho obsahu vrátane služieb streamovania hudby, služieb streamovania videa a vydavateľov elektronických kníh. Často sa považuje za kontroverzný, pretože môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať a zdieľať obsah, ktorý majú legálne zakúpené.

Kritici DRM tvrdia, že to môže byť príliš reštriktívne a že môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať obsah, ktorý majú legálne zakúpené spôsobmi, ktoré považujú za vhodné. Napríklad nemusia byť schopní prenášať hudbu z jedného zariadenia do druhého alebo zdieľať elektronickú knihu s priateľom.

Celkovo je DRM dôležitou technológiou na ochranu duševného vlastníctva tvorcov obsahu a zabezpečenie toho, aby boli spravodlivo kompenzované za svoju prácu. Je to však aj kontroverzná otázka, ktorá vyvoláva dôležité otázky týkajúce sa rovnováhy medzi ochranou autorských práv a právami spotrebiteľov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

JSON (notácia objektu JavaScript) je ľahký formát výmeny dátovej výmeny, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôzne aplikácie, ako porozumieť a interagovať s informáciami, podobne ako XML. JSON...

Čítať ďalej

Umelá inteligencia (AI) sa týka schopnosti strojov alebo počítačov vykonávať úlohy, ktoré by zvyčajne vyžadovali ľudskú inteligenciu, ako je učenie, riešenie problémov a rozhodovanie. Je to ako spôsob, ako môžu stroje myslieť a správať sa ako ľudia. Technológia AI...

Čítať ďalej

HTTPS, Hypertext Transfer Protocol Secure, je šifrovanú verziou protokolu HTTP. Oba dva slúži na prenos objektov akéhokoľvek typu medzi serverom a prehliadačom. Na rozdiel od HTTP je ale HTTPS zabezpečený - prenášané dáta sú...

Čítať ďalej