Digital Rights Management (DRM)

Digital Rights Management (DRM) je technológia, ktorá sa používa na ochranu digitálneho obsahu, ako je hudba, filmy a knihy, pred kopírovaním alebo distribuovanou bez povolenia. Je to spôsob, ako si tvorcovia a vydavatelia udržiavať kontrolu nad svojím duševným vlastníctvom a zabezpečiť, aby boli spravodlivo kompenzovaní za svoju prácu.

DRM pracuje šifrovaním digitálneho obsahu a potom ovládaním prístupu k nemu. To znamená, že k obsahu majú prístup iba autorizovaní používatelia a že bez povolenia ho nemožno kopírovať, zdieľať alebo distribuovať. DRM sa dá použiť aj na obmedzenie počtu zariadení, ktoré majú prístup k obsahu, alebo na obmedzenie času, ku ktorému je prístup k obsahu prístupný.

DRM používa mnoho rôznych typov poskytovateľov digitálneho obsahu vrátane služieb streamovania hudby, služieb streamovania videa a vydavateľov elektronických kníh. Často sa považuje za kontroverzný, pretože môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať a zdieľať obsah, ktorý majú legálne zakúpené.

Kritici DRM tvrdia, že to môže byť príliš reštriktívne a že môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať obsah, ktorý majú legálne zakúpené spôsobmi, ktoré považujú za vhodné. Napríklad nemusia byť schopní prenášať hudbu z jedného zariadenia do druhého alebo zdieľať elektronickú knihu s priateľom.

Celkovo je DRM dôležitou technológiou na ochranu duševného vlastníctva tvorcov obsahu a zabezpečenie toho, aby boli spravodlivo kompenzované za svoju prácu. Je to však aj kontroverzná otázka, ktorá vyvoláva dôležité otázky týkajúce sa rovnováhy medzi ochranou autorských práv a právami spotrebiteľov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Podcast je ako rozhlasová relácia, ktorú môžete počúvať kedykoľvek, kdekoľvek a podľa vlastného rozvrhu. Ide o sériu zvukových nahrávok, zvyčajne zameraných na konkrétnu tému alebo tému, ktoré si môžete stiahnuť alebo streamovať na svojom smartfóne, tablete alebo počítači. Podcasty...

Čítať ďalej

NLP (Spracovanie prirodzeného jazyka) je odvetvie umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá interakciou medzi počítačmi a ľudským jazykom. Umožňuje počítačom porozumieť, interpretovať a generovať ľudský jazyk a vykonávať úlohy, ako je preklad jazyka, analýza sentimentu a rozpoznávanie...

Čítať ďalej

Hypertext je systém, na ktorom je postavený World Wide Web. Obsah v takomto systéme nie je štruktúrovaný lineárne, ale kontextovo previazaný za pomoci takzvaných hypertextových odkazov. Tie odkazujú na informácie,...

Čítať ďalej