Digital Rights Management (DRM)

Digital Rights Management (DRM) je technológia, ktorá sa používa na ochranu digitálneho obsahu, ako je hudba, filmy a knihy, pred kopírovaním alebo distribuovanou bez povolenia. Je to spôsob, ako si tvorcovia a vydavatelia udržiavať kontrolu nad svojím duševným vlastníctvom a zabezpečiť, aby boli spravodlivo kompenzovaní za svoju prácu.

DRM pracuje šifrovaním digitálneho obsahu a potom ovládaním prístupu k nemu. To znamená, že k obsahu majú prístup iba autorizovaní používatelia a že bez povolenia ho nemožno kopírovať, zdieľať alebo distribuovať. DRM sa dá použiť aj na obmedzenie počtu zariadení, ktoré majú prístup k obsahu, alebo na obmedzenie času, ku ktorému je prístup k obsahu prístupný.

DRM používa mnoho rôznych typov poskytovateľov digitálneho obsahu vrátane služieb streamovania hudby, služieb streamovania videa a vydavateľov elektronických kníh. Často sa považuje za kontroverzný, pretože môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať a zdieľať obsah, ktorý majú legálne zakúpené.

Kritici DRM tvrdia, že to môže byť príliš reštriktívne a že môže obmedziť schopnosť spotrebiteľov používať obsah, ktorý majú legálne zakúpené spôsobmi, ktoré považujú za vhodné. Napríklad nemusia byť schopní prenášať hudbu z jedného zariadenia do druhého alebo zdieľať elektronickú knihu s priateľom.

Celkovo je DRM dôležitou technológiou na ochranu duševného vlastníctva tvorcov obsahu a zabezpečenie toho, aby boli spravodlivo kompenzované za svoju prácu. Je to však aj kontroverzná otázka, ktorá vyvoláva dôležité otázky týkajúce sa rovnováhy medzi ochranou autorských práv a právami spotrebiteľov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Webový Prehliadač je počítačový program, ktorý vám umožňuje prístup a prezeranie webových stránok na internete. Je to ako okno do online sveta, ktoré vám umožňuje skúmať a interagovať so všetkými druhmi obsahu. Keď do prehliadača zadáte webovú adresu alebo kliknete...

Čítať ďalej

Kybergrooming (child grooming, cyber grooming) označuje druh psychickej manipulácie realizované prostredníctvom internetových komunikačných prostriedkov, ako sú verejné chaty, instant messengery alebo sociálne siete. Takzvaní...

Čítať ďalej

Pod skratkou EXIF sa ukrýva súslovie Exchangeable Image File Format, ktorý je označením pre metadáta (teda dáta o dátach), ktoré sú pridružené ku každému snímku, ktorý vyfotíte digitálnym fotoaparátom....

Čítať ďalej