Bezpečná ochrana pred počítačovými vírusmi
11.04.2015 Prečítané 25x

Vírusy: čo to je a čo proti nim môžete robiť?

Vírus, alebo počítačový vírus, je počítačový program. Vírus sa môže usadiť a množiť v nejakom súbore vo vašom počítači bez toho, aby ste si ho všimli. Váš počítač je potom "nakazený".

Malware

Vírusy patria k malware. Malware je súhrnný názov pre všetok zákerný či škodlivý softvér, ako napríklad spyware.

Počítačové červy

Okrem vírusov existujú aj počítačové červy. Na rozdiel od vírusov sa červy neskrývajú v nejakom počítačovom programe alebo v e-maile. Keď sa dostanú do počítačovej siete, šíria sa z počítača do počítača, pričom nepotrebujú ani užívateľa.

Trójske kone a zombie počítače

Ďalším nebezpečenstvom na internete sú takzvané trójske kone. Trójske kone sa podobajú na neškodné počítačové programy. Napríklad vám napadne, že si stiahnete nejaký dobrý film. Kliknete naň, ale tým sprístupnite počítač vírusom. Prostredníctvom trójskeho koňa sa z vášho počítača stane „zombie“: autori trójskych koní ho tak môžu ovládať na diaľku.

Aké je riziko vírusu?

Počítačové vírusy škodia vášmu počítaču. Nielenže zaberajú miesto na pevnom disku, ale navyše rozširujú osobné údaje, vymazávajú súbory a znefunkčňujú počítače. Červy a trójske kone majú rovnaký účinok ako vírusy. Riziko navyše, ktoré prináša počítačový červ je to, že váš počítač nepozorovane odosiela spam, alebo napáda iné počítače. Červy a trójske kone majú rovnaký účinok ako vírusy. Riziko navyše, ktoré prináša počítačový červ je to, že sa váš počítač nepozorovane pripojí na ilegálnu sieť botnet: Botnet je sieť softvérových robotov, ktoré odosielajú spam, alebo napádajú iné počítače.

Tipy proti vírusom

Bráňte sa vírusom pomocou firewall a anti-vírusového softvéru od UPC. UPC robí pre vás surfovanie po internete bezpečnejším. Pomocou firewall ochránime váš počítač proti vírusom a počítačovým červom. Ak predsa len máte vírus, odstráni ho náš anti-vírusový softvér. Zvoľte si optimálnu internetovú ochranu so Smart Guard, bezpečnostným balíkom „všetko v jednom“ od UPC. Firewall ochraňuje váš počítač, ale aj vy sami môžete veľa urobiť, aby ste surfovali po internete čo najbezpečnejšie.

UPC uvádza niekoľko tipov:

Aktualizujte svoj softvér Pre bezpečné surfovanie po internete musí byť úplne aktualizovaný váš softvér, či už váš operačný systém (napríklad Windows), váš internetový prehliadač (napríklad Internet Explorer či Firefox). A samozrejme nezabudnite na bezpečnostný softvér. Pravidelne kontrolujte, či sú dostupné aktuálne verzie týchto programov a inštalujte ich do svojho počítača. Okamžite odstraňujte nedôveryhodnú elektronickú poštu E-mail môže obsahovať vírusy. Buďte preto ostražití voči e-mailom od neznámych odosielateľov, ktoré neotvárajte, ale ich okamžite odstráňte. Predovšetkým neklikajte do správy. Tým môžete nepozorovane stiahnuť do počítača škodlivý softvér. Pozor na bezplatný softvér na internete Bezplatný súbor na stiahnutie vyzerá neškodne, ale môže obsahovať vírus alebo trójskeho koňa, preto používajte len softvér z dôveryhodného zdroja.

Ako sa vám článok páčil? LIKES 362 DISLIKES 415