Extensible Markup Language (XML)

Rozsiahle jazyk značky (XML) je programovací jazyk, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôznym aplikáciám, ako porozumieť a interagovať s informáciami.

XML sa často používa na ukladanie a prenos údajov medzi webovými aplikáciami, ako sú internetové obchody, platformy sociálnych médií a vyhľadávacie nástroje. Poskytuje štandardizovaný spôsob opisu údajov, čo uľahčuje rôznym aplikáciám porozumenie a používanie rovnakých informácií.

XML je navrhnutý tak, aby bol flexibilný a rozšíriteľný, čo znamená, že dokáže zvládnuť mnoho rôznych typov údajov a dá sa prispôsobiť zmenám potrieb. Používa značky na definovanie dátových prvkov podobných HTML, čo pomáha organizovať a štruktúrovať údaje zmysluplným spôsobom.

Jednou z výhod XML je jej kompatibilita s inými programovacími jazykmi a systémami. Môže byť ľahko integrovaný do existujúcich softvérových aplikácií a môže sa použiť s mnohými rôznymi typmi databáz, programovacích jazykov a operačných systémov.

XML sa tiež ľahko učí a používa, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov. Je to skvelý jazyk pre každého, kto má záujem o vývoj alebo programovanie webových stránok všeobecne.

Celkovo je XML výkonným a univerzálnym nástrojom na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi aplikáciami. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie inovatívnych a efektívnych softvérových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Tiktok je veľmi populárna aplikácia, ktorá vám umožňuje vytvárať a zdieľať krátke videá so svetom. Je to všetko o zábave, kreatívnom a spojení s ľuďmi. Môžete sa natočiť na tanci, spievať, robiť výzvy alebo dokonca len hovoriť o svojom dni. Aplikácia má super nástroje...

Čítať ďalej

Pod pojmom TCP / IP sa ukrýva označenie pre primárnu prenosové protokoly, pre sadu protokolov, ktoré riadia komunikáciu v počítačovej sieti. Ide o hlavné protokoly siete Internet, sadu pravidiel, ktoré zabezpečujú komunikáciu...

Čítať ďalej

Plugin, inak tiež zásuvný modul, je typ programu, ktorý nedokáže fungovať sám o sebe, ale iba prostredníctvom takzvaného základného programu, do ktorého ho Doinštalujete. Plugin následne upravuje alebo rozširuje...

Čítať ďalej