Pojem freeware označuje typ softvérovej licencie, ktorá umožňuje program šíriť zadarmo. A licenčná zmluva takého programu potom upravuje podmienky použitia. Autorské práva u freeware programov bývajú zvyčajne zachovaná, zdrojový kód nie je k dispozícii, a program tak nemôže a nesmie byť upravovaný (tým sa freeware líši od open-source programov).
Freeware licencie môže byť tiež len na konkrétne účely - pre domáce použitie, pre nekomerčné použitie, len pre vzdelávacie alebo dobročinné účely. V ostatných prípadoch už licencie nemusí byť freeware, ale môže byť spoplatnená.
Freeware programy sú často alternatívou k drahým komerčným programom, však nezabudnite na to, že sa s nimi spája aj riziká. V zdrojovom kóde môže byť implementovaný napríklad spyware.
Skratka HTTP ukrýva Hypertext Transfer Protocol. Protokol HTTP zaisťuje prenos objektov akéhokoľvek typu medzi serverom a prehliadačom. Vďaka protokolu sa zobrazujú webové stránky v prehliadači. Nevýhodou protokolu http je, že je nezabezpečený.
To...
Čítať ďalej
Uniform Resource Locator (URL) je typ webovej adresy, ktorá identifikuje umiestnenie webovej stránky alebo iného zdroja na internete. URL sa používajú na prístup na webové stránky, obrázky, videá a ďalšie typy obsahu na internete.
URL sa zvyčajne skladá z niekoľkých komponentov...
Čítať ďalej
Webový Prehliadač je počítačový program, ktorý vám umožňuje prístup a prezeranie webových stránok na internete. Je to ako okno do online sveta, ktoré vám umožňuje skúmať a interagovať so všetkými druhmi obsahu.
Keď do prehliadača zadáte webovú adresu alebo kliknete...
Čítať ďalej